Przesunięcie ogłoszenia wyroku

Pytanie:

"Od zakończenia postępowania przed sądem pracy upłynęło ponad 2 tygodnie. Sędzia prowadzący sprawę zachorował i nie ogłosił wyroku w określonym przez siebie terminie. Choroba, a po niej urlop będą trwały prawdopodobnie do września. Co dalej ? Jakie uprawnienia przysługują powodowi?"

Odpowiedź prawnika: Przesunięcie ogłoszenia wyroku

Zgodnie z art. 316 kodeksu postępowania cywilnego, po zamknięciu rozprawy sąd jest zobowiązany wydać wyrok biorąc za podstawę stan rzeczy istniejący w chwili zamknięcia rozprawy. Ogłoszenie wyroku jest niezbędnym warunkiem jego ważności, gdyż obowiązuje on od momentu jego ogłoszenia i dopiero z tą chwilą sąd jest związany wydanym przez siebie wyrokiem. Istnieją dwie możliwości ogłoszenia wyroku. Po pierwsze, powinno to nastąpić w zasadzie na posiedzeniu, na którym zamknięto rozprawę. W tym wypadku ogłoszenie wyroku nastąpi bezpośrednio po naradzie sędziów. Jednakże w sprawie zawiłej sąd może odroczyć ogłoszenie wyrok na czas do dwóch tygodni. W postanowieniu o odroczeniu ogłoszenia sąd powinien dokładnie wyznaczyć termin ogłoszenia wyroku i ogłosić to postanowienie niezwłocznie po zamknięciu rozprawy. Z ważnych powodów możliwe jest dalsze przesunięcie terminu ogłoszenia wyroku, jednakże zawiadomienie o tym musi zostać ogłoszone na posiedzeniu sądu, na którym miało nastąpić ogłoszenie wyroku. W związku z tym możliwe jest przesunięcie terminu ogłoszenia wyroku np. z powodu choroby sędziego. Konieczne jest jednak zawiadomienie o tym stron postępowania na posiedzeniu na którym miało nastąpić ogłoszenie wyroku. W nauce prawa i orzecznictwie przeważa pogląd, że wyrok nie ogłoszony jest traktowany jako orzeczenie nieistniejące i w związku z tym nie podlega ono zaskarżeniu. W związku z tym, w opisywanym wypadku, nie wydaję się, by np. skarga na sędziego, czy też skarga na przewlekłość postępowania odniosły skutek. Powód powinien po prostu poczekać na ogłoszenie wyroku.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Odmieniec21 2016-01-07 20:48:01

    A jeśli sędzia będzie chory, kilka miesięcy, albo nieuleczalnie - co wtedy? A skąd pewnośc, że sędzia zachorował, skoro nikt nie pokazał kopii zwolnienia? Przecież to moze być wybieg w celu przedłuzenia sprawy? Czy w polskich sądach pracują sami nieskazitelnie czyści pod wzgledem przestrzegania prawa ludzie? Dlaczego nie pokazuje się kopii zwolnienia, tak dla samego uspokojenia zainteresowanego, żeby mógł spać spokojnie. Czy to byłoby upokarzające dla sądu?


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika