Roszczenie z weksla w dwóch postępowaniach

Pytanie:

"Posiadam weksel stanowiący zabezpieczenie płatności do umowy. Weksel wystawiony jest przez osobę prawną będącą stroną umowy i poręczony przez osobę fizyczną na stałe mieszkającą za granicą. Dłużnik (osoba prawna-strona umowy) nie wywiązuje się z płatności. Chciałbym weksel oddać do sądu, żeby szybko otrzymać nakaz zapłaty. Jednocześnie chciałbym wystąpić przeciwko poręczycielowi, ale w odrębnym postępowaniu, ponieważ niemożność doręczenia nakazu w Polsce skutkowałaby jego uchyleniem również w stosunku do osoby prawnej. Czy mogę równolegle wytoczyć dwa pozwy z tego samego weksla i jak technicznie mogłoby przebiegać takie postępowania przy założeniu, że do pozwu koniecznie należy załączyć oryginał? Ewentualnie, czy mogę wytoczyć pozew w trybie zwykłym przeciw poręczycielowi załączając jedynie odpis weksla?"

Odpowiedź prawnika: Roszczenie z weksla w dwóch postępowaniach

Dopuszczalne jest wytoczenie dwóch osobnych procesów przeciwko dłużnikom solidarnym. Warto jednak podkreślić, iż w przypadku dłużników solidarnych mamy do czynienia ze współuczestnictwem materialnym (tak orzeczenie SN z dnia 17 lutego 1964 r., II CZ 6/64, czy SN z dnia 23 listopada 1982 r., IV PR 329/82). Zgodnie z art. 72 kodeksu postępowania cywilnego kilka osób może w jednej sprawie występować w roli powodów lub pozwanych, jeżeli przedmiot sporu stanowią:

  • prawa lub obowiązki im wspólne lub oparte na tej samej podstawie faktycznej i prawnej (współuczestnictwo materialne);

  • roszczenia lub zobowiązania jednego rodzaju, oparte na jednakowej podstawie faktycznej i prawnej, jeżeli ponadto właściwość sądu jest uzasadniona dla każdego z roszczeń lub zobowiązań z osobna, jako też dla wszystkich wspólnie (współuczestnictwo formalne).

Jeżeli przeciwko kilku osobom sprawa może toczyć się tylko łącznie (współuczestnictwo konieczne), przepis paragrafu poprzedzającego stosuje się także do osób, których udział w sprawie uzasadniałby jej rozpoznanie w postępowaniu odrębnym. Przepis ten stosuje się odpowiednio w wypadku współuczestnictwa materialnego, innego niż współuczestnictwo konieczne.

Na podstawie powyższych przepisów w jednym postępowaniu – zwykłym – rozpoznaje się roszczenia przeciwko powodom, nawet jeśli w sprawie przeciwko jednemu z nich właściwe byłoby postępowanie odrębne. Co jednak istotne dla opisanej sytuacji, takie łączne rozpoznanie nie jest obowiązkowe, lecz następuje dopiero na wniosek powoda.

Oryginał weksla proponujemy załączyć do wniosku o wydanie nakazu zapłaty. Natomiast do drugiego pozwu, oprócz kopii weksla, należałoby załączyć wniosek, by sąd zapoznał się z oryginałem weksla znajdującym się w aktach sprawy w postępowaniu nakazowym, wskazując dokładnie, który sąd prowadzi sprawę.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika