Rozporządzenie nieruchomością po jej zajęciu

Pytanie:

"Czy notariusz może dokonać czynności rozporządzającej nieruchomością mimo wpisu przez komornika ostrzeżenia o egzekucji z tej nieruchomości w dziale trzecim księgi wieczystej? "

Odpowiedź prawnika: Rozporządzenie nieruchomością po jej zajęciu

Ostrzeżenie o egzekucji z nieruchomości, ujawnione w księdze wieczystej nie ma wpływu na możliwość obrotu nieruchomością. Zgodnie z art. 923 Kodeksu postępowania cywilnego (K.p.c.), wskutek wniosku wierzyciela o wszczęcie egzekucji z nieruchomości, komornik wzywa dłużnika, aby zapłacił dług w ciągu dwóch tygodni pod rygorem przystąpienia do opisu i oszacowania. Jednocześnie z wysłaniem dłużnikowi wezwania komornik przesyła do sądu właściwego do prowadzenia księgi wieczystej wniosek o dokonanie w księdze wieczystej wpisu o wszczęciu egzekucji lub o złożenie wniosku do zbioru dokumentów.

W przypadku nieruchomości podstawę prawną dokonania rozporządzenia tą nieruchomością stanowi przepis art. 930 K.p.c. Zgodnie z § 1 tego przepisu, rozporządzenie nieruchomością po jej zajęciu nie ma wpływu na dalsze postępowanie. Nabywca może uczestniczyć w postępowaniu w charakterze dłużnika. W każdym razie czynności egzekucyjne są ważne tak w stosunku do dłużnika, jak i w stosunku do nabywcy. Jednakże, rozporządzenia przedmiotami podlegającymi zajęciu razem z nieruchomością po ich zajęciu są nieważne. Nie dotyczy to rozporządzeń zarządcy nieruchomości w zakresie jego ustawowych uprawnień (art. 930 § 2 K.p.c.). Ponadto, nie jest możliwe obciążenie nieruchomości po jej zajęciu (zgodnie z art. 930 § 3 K.p.c., takie obciążenie jest nieważne).  


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika