Sądowe oględziny nieruchomości

Pytanie:

"W sprawie o rozgraniczenie strony przedstawiły już, w zasadzie wszystkie dowody w sprawie. Wskazane byłoby jednak, aby sąd osobiście obejrzał sytuację w terenie, sąd jednak sam dotychczas o oględzinach nie zdecydował. Czy oględziny nieruchomości przez sąd są dowodem w sprawie i czy w związku z tym można o takie oględziny zawnioskować?"

Odpowiedź prawnika: Sądowe oględziny nieruchomości

Postępowanie rozgraniczeniowe przed sądem toczy się w trybie nieprocesowym, co wynika z ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne:

 

Art. 34. 1. Jeżeli w razie sporu co do przebiegu linii granicznych nie dojdzie do zawarcia ugody lub nie ma podstaw do wydania decyzji, o której mowa w art. 33 ust. 1, upoważniony geodeta tymczasowo utrwala punkty graniczne według ostatniego stanu spokojnego posiadania, dokumentów i wskazań stron, oznacza je na szkicu granicznym, sporządza opinię i całość dokumentacji przekazuje właściwemu wójtowi (burmistrzowi, prezydentowi miasta).

2. Organ, o którym mowa w ust. 1, umarza postępowanie administracyjne i przekazuje sprawę z urzędu do rozpatrzenia sądowi.

3. Sąd rozpatruje sprawy o rozgraniczenie nieruchomości w trybie postępowania nieprocesowego.

 

W trybie nieprocesowym odpowiednie zastosowanie znajdują przepisy regulujące tryb procesowy. Zgodnie z Kodeksem postępowania cywilnego:

 

Art. 292. Sąd może zarządzić oględziny bez udziału lub z udziałem biegłych, a stosownie do okoliczności - również w połączeniu z przesłuchaniem świadków.

 

Oględziny są jednym ze środków dowodowych, który może znaleźć zastosowanie również w postępowaniu rozgraniczeniowym. Z ustawy wynika ponadto, że:

 

Art. 232. Strony są obowiązane wskazywać dowody dla stwierdzenia faktów, z których wywodzą skutki prawne. Sąd może dopuścić dowód nie wskazany przez stronę.

 

Krzysztof Banek pisze, iż: „Zgodnie z art. 6 kodeksu cywilnego, ciężar udowodnienia faktu spoczywa na osobie, która z faktu tego wywodzi skutki prawne. Z powołanego przepisu wynika jedna z naczelnych zasad procesu sądowego polegająca na tym, że dowód wykazania prawdziwości określonego faktu obciąża tego, kto się na dany fakt powołuje dla uzasadnienia dochodzonego przed sądem prawa. Potwierdzeniem powyższej zasady jest również art. 232 kodeksu postępowania cywilnego. Zgodnie z tym przepisem strony są obowiązane wskazywać dowody dla stwierdzenia faktów, z których wywodzą skutki prawne” - tak w „Piśmiennictwo: Praktyczne wyjaśnienia oraz wzory umów i pism” (2001-2012 LexisNexis). Stąd też możliwe jest złożenie wniosku o dowód z oględzin nieruchomości, jednakże to sąd zadecyduje, czy jego przeprowadzenie jest zasadne.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika