Skuteczność wypowiedzenia pełnomocnictwa

Pytanie:

"Radca prawny zatrudniony na umowę o pracę odchodzi na emeryturę - zostanie z nim niebawem rozwiązana umowa o pracę. Radca ten jest pełnomocnikiem procesowym pracodawcy w kilku niezakończonych jeszcze sprawach sądowych. Czy istnieje w tej sytuacji obowiązek powiadomienia sądu o rozwiązaniu z radcą prawnym - pełnomocnikiem w konkretnych sprawach sądowych - umowy o pracę, a jeśli tak - to czy obowiązek ten ciąży na pracodawcy (mocodawcy), czy też bezpośrednio na radcy prawnym (pełnomocniku)?"

Odpowiedź prawnika: Skuteczność wypowiedzenia pełnomocnictwa

Podstawą pełnomocnictwa procesowego jest zazwyczaj konkretny stosunek prawny – w tym wypadku jest to umowa o pracę. Wygaśnięcie stosunku podstawowego nie powoduje automatycznie skuteczności wygaśnięcia pełnomocnictwa względem sądu. Zgodnie z art. 94 § 1 kodeksu postępowania cywilnego wypowiedzenie pełnomocnictwa procesowego przez mocodawcę odnosi skutek prawny w stosunku do sądu z chwilą zawiadomienia go o tym, w stosunku zaś do przeciwnika i innych uczestników - z chwilą doręczenia im tego zawiadomienia przez sąd.

Zawiadomienia o wypowiedzeniu pełnomocnictwa przez mocodawcę może skutecznie dokonać zarówno sama strona, jak i jej dotychczasowy pełnomocnik procesowy. Gdy pełnomocnikiem jest adwokat (radca prawny), stanowi to jego obowiązek (wyrok SN z 11 stycznia 1968 r., I CR 12/68, i postanowienie SN z 29 stycznia 1968 r., I CZ 124/67, OSNCP 1968, nr 10, poz. 170).


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika