Sposób obrony w sprawie o alimenty

Pytanie:

"Mam zasądzone alimenty po 300 zł na dwoje dzieci (12 i 17 lat). Dodatkowo wspieram dobrowolnie kwotą 400 zł studiującego syna. Płacę regularnie. Żona wniosła sprawę o podwyższenie tych kwot. W Polsce nie miałem i nie mam żadnych regularnych ani tym bardziej oficjalnych dochodów. Przeprowadziłem się w listopadzie i mieszkam obecnie w Niemczech u znajomych, zarejestrowałem działalność gospodarcza, ale nie mam jeszcze żadnych zamówień. Czy wystarczy, jeśli wyślę do sądu oświadczenie o moich zarobkach - czyli obecnie zero? Wyjazd na sprawę do Polski kosztuje, a ja nie mogę sobie na to finansowo pozwolić. Czy od decyzji sędziego w sprawie o alimenty mogę się odwołać? "

Odpowiedź prawnika: Sposób obrony w sprawie o alimenty

Samo przesłanie przez pozwanego w sprawie o alimenty oświadczenia o zarobkach nie jest wystarczające, by sąd oddalił powództwo. Niewystarczające mogłoby się okazać nawet zaświadczenie (np. z organu podatkowego) o zarobkach. Przede wszystkim wynika to z faktu, że o rozmiarze obowiązku alimentacyjnego decydują potrzeby dziecka oraz możliwości zarobkowe (a nie faktyczne zarobki) zobowiązanego. Dodatkowo członkowie rodziny mają prawo do tzw. równej stopy życiowej. Tzn. standard życia dziecka powinien być podobny do standardu życia rodzica. Nie jest więc wykluczone, że żona udowodni w sądzie, że istnieją podstawy do podwyższenia alimentów na rzecz dzieci. Jeżeli pozwany nie może stawić się na rozprawie z powodu braku środków finansowych na przyjazd do Polski, może starać się o zwolnienie od kosztów sądowych, a po uzyskaniu tego zwolnienia o ustanowienie adwokata z urzędu. Sąd uwzględni ten wniosek, jeżeli uzna udział adwokata w sprawie za potrzebny. Trudno jednoznacznie stwierdzić, że sąd przychyli się do takiego wniosku, gdyż pojęcie potrzeby udziału adwokata obejmuje trochę inny rodzaj sytuacji (np. gdy sprawa jest skomplikowana). Więcej informacji na ten temat zawiera artykuł Kiedy możesz ubiegać się o zwolnienie od kosztów sądowych oraz adwokata z urzędu?


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika