Sprostowanie imienia w wyroku lub postanowieniu

Pytanie:

"Do sądu złożono wniosek o sprostowanie (dopisanie) w postanowieniu o zasiedzeniu drugiego imienia wnioskodawcy. Sąd oddalił ten wniosek uzasadniając to tym, że wnioskodawca ani we wniosku ani w trakcie procesu nie podawał swojego drugiego imienia. Jak możliwe jest w takim razie dopisanie przez sąd w tym postanowieniu drugiego imienia wnioskodawcy? Czy jeśli wnioskodawca prześle do sądu skrócony odpis aktu urodzenia, gdzie są wszystkie imiona wnioskodawcy, sąd może dopisać w tym postanowieniu drugie imię? Przecież skrócony akt urodzenia określa też dokładnie, o którą to osobę chodzi i nie można mieć wątpliwości, że np. Jan Kowalski - wnioskodawca, to ta sama osoba co Jan Piotr Kowalski."

Odpowiedź prawnika: Sprostowanie imienia w wyroku lub postanowieniu

Zgodnie z postanowieniem Sądu Najwyższego z dnia 13 stycznia 1964 r., II CR 194/63, OSNCP 1965, nr 2, poz. 67, artykuł 355 kpc (obecnie art. 350 kpc) daje podstawę do sprostowania w wyroku nie tylko oczywistych omyłek pisarskich i rachunkowych, lecz także wszelkich „niedokładności". Za taką niedokładność może być uznane wadliwe oznaczenie imienia strony, choćby było ono zgodne z oznaczeniem podanym w pozwie, jeżeli jest niewątpliwe, że strona, która brała udział w procesie, nosi w rzeczywistości imię o innym brzmieniu.

Jest to jednak odmienna sytuacja od opisanej w pytaniu. Wystarczającym jest bowiem wskazanie uczestnika z imienia i nazwiska, nie z imion i nazwiska. Tylko w wyjątkowej sytuacji, np. występowania w sprawie dwóch osób o tych samych imionach i nazwiskach, należałoby się zastanowić nad ich rozróżnieniem. Wtedy jednak bardziej zasadne wydaje się choćby wskazanie dat urodzenia, nr PESEL czy imion rodziców.

Jeśli nie zgadza się Pan/ Pani z decyzją sądu, można złożyć zażalenie na odmowę sprostowania wyroku w ciągu 7 dni od dnia doręczenia postanowienia sądu w sprawie sprostowania.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Krystyna 2016-06-09 16:05:25

    Witam.Sad w Katowicach w postanowieniu dot.mojego zazalenia----dotyczy kontaktow z wnuczka-----podal nie moje imie.Ja mam na imie Krystyna----sad uzyl imienia katarzyna.Chcialabym obalic to postanowienie,gdyz jest dla mnuie niekorzystna/chodzi o jurysdykcje/ sad twierdzi,ze sprawe powinnam zalozyc w AngliiBlagam pomozcie,gdyz juz niemam sily walczyc.8 lat wychowywalam w Polsce wnuczke,jej matka jezdzila do Anglii,a teraz musze walczyc o kontakty---horror.W sadach blad co mam zrobic


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika