Zdegradowanie kierownika

Pytanie:

"Pracodawca chce zmienić kierownika działu zamówień publicznych. Pracownicę, która obecnie zajmuje to stanowisko chce przenieść na inne, nie-kierownicze stanowisko (z niższymi zarobkami), ponieważ uważa, że inny pracownik będzie wykonywał lepiej pracę na tym stanowisku. Co w tej sytuacji powinien zrobić pracodawca, w jaki sposób ma dokonać przeniesienia obecnej kierowniczki: czy powinien wypowiedzieć jej warunki pracy i płacy proponując inne stanowisko? Co będzie w sytuacji, gdy kierowniczka nie zgodzi się na nowe warunki?"

Odpowiedź prawnika: Zdegradowanie kierownika

Z pytania wynika, że pracodawca chce na stałe zmienić pracownicy warunki pracy i płacy. Obniżenie wynagrodzenie i przeniesienie na „niższe” stanowisko nawet osobno stanowią zmianę tych warunków na gorsze. Konieczne będzie zatem wypowiedzenie ustalonych w umowie warunków pracy i płacy, o jakim mowa w art. 42 kodeksu pracy. Należy tu odpowiednio stosować przepisy o wypowiedzeniu stosunku pracy. Jak zakładamy, pracownica jest zatrudniona na podstawie umowa o pracę zawartej na czas nieokreślony. Oznacza to, że pracodawca w wypowiedzeniu dotychczasowych warunków musi podać przyczynę uzasadniającą wypowiedzenie. W zasadzie jednak wypowiedzenie warunków pracy i płacy może być uzasadnione nie tylko przyczynami stanowiącymi podstawę do wypowiedzenia umowy o pracę, lecz także innymi adekwatnymi przyczynami,(Uchwała Pełnego Składu Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Najwyższego z dnia 27 czerwca 1985 r., sygn. akt III PZP 10/85, OSNCP 1985/11 poz. 164).

W razie odmowy przyjęcia przez pracownika zaproponowanych warunków pracy lub płacy, umowa o pracę rozwiązuje się z upływem okresu dokonanego wypowiedzenia. Jeżeli pracownik przed upływem połowy okresu wypowiedzenia nie złoży oświadczenia o odmowie przyjęcia zaproponowanych warunków, uważa się, że wyraził zgodę na te warunki. Pismo pracodawcy wypowiadające warunki pracy lub płacy powinno zawierać pouczenie w tej sprawie. W razie braku takiego pouczenia, pracownik może do końca okresu wypowiedzenia złożyć oświadczenie o odmowie przyjęcia zaproponowanych warunków.

Pracownik może się bronić przed niezgodnym z prawem wypowiedzeniem warunków pracy i płacy (np. gdy uważa, że przyczyna nie uzasadnia wypowiedzenia). Pracownik, który odmówił przyjęcia zaproponowanych warunków, może odwołać się od wypowiedzenia do sądu pracy i żądać uznania go za bezskuteczne lub przywrócenia do pracy. Pracownik, który nie odmówił przyjęcia warunków, może się domagać przed sądem pracy przywrócenia poprzednich warunków pracy i płacy. Wreszcie pracownik może odmówić przyjęcia zaproponowanych warunków i żądać przed sądem pracy odszkodowania.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika