Stwierdzenie prawomocności postanowienia

Pytanie:

"Sąd wydał postanowienie o przysądzeniu własności zakupionej przeze mnie nieruchomości. Teraz chciałbym dokonać ujawnienia tego prawa w księdze wieczystej. Do tego jest mi jednak potrzebne prawomocne postanowienie o przysądzeniu własności. W jaki sposób wystąpić do sądu o stwierdzenie prawomocności postanowienia o przysądzeniu własności? Czy można to zrobić przez złożenie do sądu dokumentu zatytułowanego "Wniosek o stwierdzenie prawomocności przysądzenia własności" i czy taki wniosek podlega opłacie sądowej?"

Odpowiedź prawnika: Stwierdzenie prawomocności postanowienia

Prawomocność orzeczenia stwierdza na wniosek strony sąd pierwszej instancji na posiedzeniu niejawnym, a dopóki akta sprawy znajdują się w sądzie drugiej instancji - ten sąd. Stwierdzenia dokonuje sąd jednoosobowo. Jako stronę należy rozumieć także interwenienta ubocznego, uczestników postępowania nieprocesowego, prokuratora i organizacje społeczne i Rzecznika Praw Obywatelskich. Stwierdzenie prawomocności orzeczenia następuje na posiedzeniu niejawnym — jednoosobowo. Wniosek o stwierdzenie prawomocności postanowienia nie wymaga zachowania żadnych szczególnych warunków formalnych. Należy jednak pamiętać o zachowaniu warunków formalnych odnoszących się ogólnie do pisma procesowego, a wymienionych w art. 126 kpc:

  1. oznaczenie sądu, do którego jest skierowane, imię i nazwisko lub nazwę stron, ich przedstawicieli ustawowych i pełnomocników;
  2. oznaczenie rodzaju pisma;
  3. osnowę wniosku lub oświadczenia oraz dowody na poparcie przytoczonych okoliczności;
  4. podpis strony albo jej przedstawiciela ustawowego lub pełnomocnika;
  5. wymienienie załączników.

Wniesienie wniosku o wydanie odpisu postanowienia ze stwierdzeniem prawomocności nie podlega opłacie. Jednakże strona zobowiązana jest wnieść opłatę kancelaryjną w kwocie 6 zł za każdą stronę wydanego dokumentu. Aby obniżyć koszt opłaty kancelaryjnej strona może do wniosku o stwierdzenie prawomocności postanowienia dołączyć posiadany odpis postanowienia, na którym sąd stwierdzi prawomocność.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika