Termin przekazania akt do sądu

Pytanie:

"Złożyłem, dotrzymując terminu ustawowego zażalenie na postanowienie o umorzeniu śledztwa wszczętego z mojego wniosku, przez prokuraturę rejonową. Było to we wrześniu 2008 r. Do dnia dzisiejszego nie przekazano sprawy do sądu. Czy są przepisy regulujące terminy przekazania sprawy do sądu? Czy powinienem zostać o przekazaniu akt pisemnie powiadomiony? Czy przysługuje mi w tej sytuacji skarga bądź odwołanie i gdzie ją skierować?"

Odpowiedź prawnika: Termin przekazania akt do sądu

Zgodnie z art. 463 w zw. z art. 465 kodeksu postępowania karnego, prokurator na którego postanowienie złożono zażalenie, może je uwzględnić, w innych wypadkach prokurator przekazuje zażalenie niezwłocznie, wraz z aktami lub niezbędnymi odpisami z akt sprawy, sądowi powołanemu do rozpoznania zażalenia.

Kwestię niniejszą reguluje również § 189 regulaminu wewnętrznego urzędowania powszechnych jednostek organizacyjnych prokuratury (Dz.U. 2007 r. Nr 169, poz. 1189 ze zm.). Zgodnie z tym przepisem, uznając, że nie ma podstaw do uwzględnienia zażalenia na postanowienie kończące postępowanie, prokurator jest obowiązany przedstawić je niezwłocznie właściwemu sądowi wraz z aktami sprawy i wnioskiem zawierającym jego stanowisko co do zasadności zażalenia. Przed dokonaniem czynności, o których mowa powyżej, prokurator może osobiście przedsięwziąć lub zlecić Policji sprawdzenie nowych istotnych faktów i dowodów, na które powołuje się wnoszący zażalenie. Prokurator nie ma obowiązku powiadamiać wnoszącego zażalenie o przekazaniu sprawy do właściwego sądu.

Należy zaznaczyć, że termin przewidziany w w/w przepisach ma charakter instrukcyjny, a w związku z tym niedochowanie tego terminu nie wiąże się z konkretnymi sankcjami czy uprawnieniami. W opisanym stanie faktycznym może Pan jednak złożyć skargę na prokuratora zajmującego się niniejszą sprawą, do prokuratora nadrzędnego.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika