Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

 • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

 • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)


Termin uzasadnienia wyroku

Pytanie: W jakim terminie sąd powinien na złożony wniosek z zachowaniem jego terminu wydać uzasadnienie wyroku? Czy składając taki wniosek do sądu można również zaznaczyć adres do korespondencji na jaki sąd ma przesłać uzasadnienie wyroku? Czy sąd przesyła w ogóle takie uzasadnienie wyroku pocztą, czy należałoby się po nie zgłosić w siedzibie sądu?

Odpowiedź specjalisty e-prawnik.pl - ZADAJ PYTANIE:

Zgodnie z treścią kodeksu postępowania cywilnego uzasadnienie wyroku sporządza się na żądanie strony, zgłoszone w terminie tygodniowym od dnia ogłoszenia sentencji wyroku. Żądanie spóźnione sąd odrzuci na posiedzeniu niejawnym. Sąd sporządza uzasadnienie wyroku również wówczas, gdy wyrok został zaskarżony w ustawowym terminie. Uzasadnienie wyroku sporządza się w terminie tygodniowym od dnia złożenia wniosku o sporządzenie uzasadnienia, a gdy wniosek taki nie był zgłoszony - od dnia zaskarżenia wyroku. Termin tygodniowy przewidziany dla uzasadnienia wyroku przez sąd jest terminem instrukcyjnym, co w praktyce oznacza, że uzasadnienie takie powinno być w tym czasie sporządzone, nie jest to jednak ustawowy obowiązek. Termin ten, jeśli uzasadnienie następuje wskutek złożonego w tym przedmiocie wniosku, liczony jest od dnia, w którym pismo procesowe zostało złożone zgodnie z przepisami kodeksu postępowania cywilnego. Tygodniowy termin przewidziany dla uzasadnienia wyroku wtedy, gdy uzasadnienie wyroku nie następuje wskutek złożenia wniosku w tym zakresie, ale wskutek złożenia skargi apelacyjnej, biegnie od dnia zaskarżenia wyroku, a więc od dnia, w którym wpłynęła skarga apelacyjna. Wyrok z uzasadnieniem doręcza się tylko tej stronie która zażądała sporządzenia uzasadnienia. W praktyce uzasadnienie doręczane jest pocztą.

 

Czy ten artykuł wyjaśnił wszystkie poszukiwane przez Ciebie informacje prawne?

TAK NIE

 

Komentarze: Termin uzasadnienia wyroku

 • Ewelina 2018-01-17 20:23:49

  Re: Termin uzasadnienia wyroku

  Złozyłam wniosek o uzasadnienie wyroku, termin upłynął a ja uzasadnienia nie otrzymałam, co dalej?

 • estera 2017-10-03 16:24:14

  Re: Termin uzasadnienia wyroku

  witam dnia 29.08 odbyla sie sprawa w sadzie rodzinnym list polecony priorytet z prosba o uzasadnienie wyroku sentencje wyslalismy 05.06 czy wysylajac ten ze list brany bedzie pod uwage data stepla pocztowego dzis mamy 03.10 i nadal nie mam odpowiedzi z sadu co robic

 • Adam 2012-05-26 02:43:41

  Re: Termin uzasadnienia wyroku

  Pozwałem radę gminy warszawa śródwmieście do sądu cywilnego, o uchylenie uchwalonej przez nich uchwały dotyczącej kryterium przydziału mieszkań z sasobów komunalnychl. Sprawę w Śadzie administracyjnym wygrałem, Sąd uznał że rada gminy uchwalając uchwałę złamała obowiązujące prawo w Polsce które ustanił Prezydent Rzecz Pospolitej Polskiej wynikającej z podpisania umowy w UE mówiącej o prawach człowieka. Oczekuję teraz na uzasadnieni wyroku - moje pytanie: czy mam cierpliwie czekać czy powinienem coś zrobić w tym kierunku by go otrzymać? Reprezentujący mnie mecenas przed Wysokim Sądaem zarządał (poprosił ustnie) o uzasadnienie wyroku, mineło już ok. 3 tygodzni a odpowidzi niema. Czy mam dalej cierpliwie czekać? Czy podjąć jakieś działania by nie przegapić jakiegoś terminu? Z góry dziękuję za pomoc.

 • zbigniew zielinsk 2011-11-10 00:21:56

  Re: Termin uzasadnienia wyroku

  zlozylem wniosek o uzasadnienie wyroku w dniu 14.09.2011 do dnia dzisiejszego nie otrzymalem odpowiedzi Co mam robic w tej konkretnej sprawie

 • eugeniusz związko 2011-04-18 09:10:44

  Re: Termin uzasadnienia wyroku

  złożyłem wniosek o uzasadnienie wyroku w dniu 24.02.2011r do dnia dzisiejszego nie otrzymałem uzasadnienie wyroku. Co mam robić dalej w tej konkretnej sprawie ?


Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Opinie naszych klientów

 • Dariusz

  ocena usługi:

 • Danuta

  ocena usługi:

  Polecam!
 • Katarzyna

  ocena usługi:

  Szybko, fachowo i za rozsądną cenę. Polecam
 • zofia-ewa

  ocena usługi:

  Dziękuję bardzo.Jestem zadowolona z usługi. Odpowiedź bardzo wyczerpująca. Na pewno będę korzystać często/jeżeli zajdzie taka potrzeba.
 • Sylwka

  ocena usługi:

  Profesjonalna, zrozumiała opinia
 • Magdalena

  ocena usługi:

  Godne polecenia.
 • Dorota

  ocena usługi:

 • HONKI

  ocena usługi:

  Usługa znakomita.
 • Arkadiusz

  ocena usługi:

  Jak zawsze PROFESJONALNIE !
 • Mariusz

  ocena usługi:

 • Robert

  ocena usługi:

 • Mariusz Wierzchowski

  ocena usługi:

  Moje pierwsza porada i jestem pod wrażeniem !!! Uzyskałem mega wyczerpującą informację za rozsądne pieniądze. Od tej pory będę stałym klientem e-prawnik.pl
 • Katarzyna

  ocena usługi:

 • Katarzyna

  ocena usługi:

 • Katarzyna

  ocena usługi:

 • Kazimiera

  ocena usługi:

  bardzo dziękuję za wyczerpującą opartą na konkretnych przepisach opinię, porada prawna mnie zadowala, zdecydowanie polecam . 31.01.2018r
 • Adam Skorupski

  ocena usługi:

  Bardzo konkretna, rzeczowa opinia z przywołaniem dokładnych podstaw prawnych dla poleconych przez prawnika działań. Zdecydowanie polecam. Konkret bez naciągania na koszty.
Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane