Termin wyznaczenia rozprawy karnej

Pytanie:

"Prokurator wniósł akt oskarżenia przeciwko Panu X do sądu w styczniu 2006. Do dnia dzisiejszego nic w sprawie się nie dzieje. Czy jest jakiś termin przewidziany prawem, do którego sąd musi wyznaczyć pierwszą rozprawę?"

Odpowiedź prawnika: Termin wyznaczenia rozprawy karnej

Przepisy procedury karnej nie przewidują konkretnego terminu wyznaczenia pierwszej rozprawy. Jednakże Kodeks postępowania karnego już niemal na samym początku statuuje, iż celem procesu karnego jest m.in. rozstrzygnięcie sprawy w rozsądnym terminie (art. 2 § 1 pkt 4). Zasadę tę uzupełnia art. 348 kpk, który stanowi, iż rozprawę należy wyznaczyć i przeprowadzić bez nieuzasadnionej zwłoki. W każdej sprawie termin wyznaczenia rozprawy "bez zbędnej zwłoki" będzie inny. Po wpłynięciu aktu oskarżenia prezes sądu bada go pod kątem spełnienia wymagań formalnych. Może nastąpić zwrot aktu oskarżenia w celu uzupełnienia braków w tym zakresie. Jeżeli akt oskarżenia odpowiada warunkom formalnym, prezes sądu zarządza doręczenie jego odpisu oskarżonemu, wzywając go do składania wniosków dowodowych w terminie 7 dni od doręczenia mu aktu oskarżenia. W pewnych wypadkach może dojść do skierowania sprawy na posiedzenie. Może dojść do przekazania przez sąd sprawy prokuratorowi w celu uzupełnienia śledztwa lub dochodzenia, jeżeli akta sprawy wskazują na istotne braki tego postępowania, zwłaszcza na potrzebę poszukiwania dowodów, zaś dokonanie niezbędnych czynności przez sąd powodowałoby znaczne trudności.

Jeżeli uważa Pan, że naruszone zostało Pańskie prawo do rozstrzygnięcia Pana sprawy w terminie bez uzasadnionej zwłoki, może Pan wnieść skargę na przewlekłość postępowania. Warto wspomnieć, że trudności organizacyjne czy kadrowe sądów nie są uznawane za uzasadnioną przyczynę przewlekania procesu.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika