Rygor natychmiastowej wykonalności

Pytanie:

"Sąd wydał wyrok zaoczny przeciwko mojemu dłużnikowi. W punkcie pierwszym zasądził kwotę główną z odsetkami, w drugim koszty procesu, w trzecim nadał pkt 1 rygor natychmiastowej wykonalności. Wyrok jest nieprawomocny. Wysłałem pismo o nadanie tytułu wykonawczego wyrokowi w punkcie 1. Sąd przesłał tytuł, ale nie zaznaczył czy uprawnia on do egzekucji w określonym zakresie, czy w całości. Zadzwoniłem do sądu, czy mogę uzupełnić to sam, ale usłyszałem, że lepiej odesłać tytuł, co też zrobiłem. Sąd uzupełnił tytuł wykonawczy w ten sposób, że stwierdzenie \"w zakresie\" przekreślił. Orzeczenie podlega wykonaniu jako natychmiast wykonalne. Czy taka klauzula z rygoru uprawnia komornika do egzekucji świadczenia głównego i kosztów procesu?"

Odpowiedź prawnika: Rygor natychmiastowej wykonalności

Art. 333 par. 1 pkt 3 kodeksu postępowania cywilnego przewiduje, że sąd z urzędu nada wyrokowi przy jego wydaniu rygor natychmiastowej wykonalności, jeżeli wyrok uwzględniający powództwo jest zaoczny. W literaturze rozważa się kwestię wykonalności orzeczenia w przedmiocie zwrotu kosztów procesu. Uznaje się, że ponieważ orzeczenie to przybiera zawsze postać postanowienia (chociażby zamieszczone zostało w sentencji wyroku), postanowienie to jako zawsze natychmiast wykonalne nie podlega zaopatrzeniu w rygor natychmiastowej wykonalności. W nauce dominuje jednak zapatrywanie, że rozstrzygnięcia o kosztach procesu zamieszczone w sentencji wyroku nie są natychmiast wykonalne z mocy samego prawa, lecz tylko wtedy, gdy zostały zaopatrzone w rygor natychmiastowej wykonalności. Jak zatem podniesiono, wyjątkowo natychmiast wykonalne z mocy samego prawa są te z postanowień o zwrocie kosztów procesu, które nie są zamieszczane w sentencji wyroku i których zaskarżenie nie może być połączone z zaskarżeniem rozstrzygnięcia co do istoty sprawy (np. postanowienie zasądzające zwrot kosztów od świadka, biegłego, pełnomocnika lub przedstawiciela ustawowego wywołanych ich rażącą winą).

Analizując jednak przypadek opisany w pytaniu należy uznać, że organ egzekucyjny będzie uprawniony do wyegzekwowania całej należności stwierdzonej wyrokiem zaocznym wraz z kosztami procesu. Przemawia za tym treść klauzuli wykonalności, która - jak wynika z Pańskich słów - uprawnia do egzekucji całości tytułu wykonawczego.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika