Ugoda sądowa w postępowaniu cywilnym

Pytanie:

"Do którego etapu procesu można zawrzeć ugodę w postępowaniu cywilnym? Czy ugodę można zawrzeć tylko do części roszczeń, a w pozostałej części pozostawić je wyrokowi sądu? Czy można zrzec się części roszczeń lub jednego z roszczeń całkowicie w momencie trwania procesu i bez zgody pozwanego?"

Odpowiedź prawnika: Ugoda sądowa w postępowaniu cywilnym

Ugoda sądowa w postępowaniu cywilnym jest jednym ze sposobów zakończenia tego postępowania i ma moc wyroku wydanego w sprawie. Odpowiedź na pytanie o graniczny moment zwarcia ugody uzależniona jest od wskazania, czy z ugodą sądową mamy do czynienia przed wszczęciem postępowania, czy też w jego toku. Co do pierwszego rozwiązania, art. 184 kodeksu postępowania cywilnego stanowi, iż sprawy cywilne, których charakter na to zezwala, mogą być uregulowane w drodze ugody zawartej przed wniesieniem pozwu. W takiej zatem sytuacji o możliwości zawarcie ugody decyduje moment wniesienia pozwu. Inaczej jest rzecz jasna, gdy sprawa zawisła już przed sądem cywilnym - wówczas zawarcie ugody jest dopuszczalne przed rozstrzygnięciem sprawy przez sąd w drodze wyroku lub postanowienia. W toku procesu strony postępowania mają bowiem możliwość kształtowania zakresu postępowania wedle swoich interesów w granicach dopuszczonych przepisami prawa. W momencie jednak, gdy przed zamknięciem rozprawy strony nie ukształtowały warunków ugody, o rozstrzygnięciu merytorycznym sporu zadecyduje podmiot trzeci - czyli skład orzekający.

Dopuszczalne wydaje się objęcie ugodą części roszczeń oddanych rozstrzygnięciu sądu. Wówczas ugoda upodobni się do wyroku częściowego. W pozostałym zakresie merytorycznie wypowie się sąd.

Art. 203 par. 1 kodeksu postępowania cywilnego przewiduje, że pozew może być cofnięty bez zezwolenia pozwanego aż do rozpoczęcia rozprawy, a jeżeli z cofnięciem połączone jest zrzeczenie się roszczenia - aż do wydania wyroku. Na tej podstawie możliwe jest zrzeczenie się roszczenia bez zgody pozwanego aż do momentu wyrokowania przez sąd.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika