Ugoda - wzajemne zniesienie kosztów

Pytanie:

"Przeciwnik reprezentowany przez radcę zaproponował ugodę (w sporze gospodarczym). Ja nie korzystam z usług pełnomocnika. Proszę o informację, co oznacza termin 'wzajemne zniesienie kosztów' w przypadku ugody sądowej (chodzi o koszty zastępstwa procesowego po drugiej stronie). Czy koszty dzielone są na pół, czy też każdy ponosi je na własny rachunek (powód wpis, a pozwana zastępstwo)? Czy ugoda sądowa różni się w sposób znaczący od ugody pozasądowej w zakresie rozdziału kosztów?"

Odpowiedź prawnika: Ugoda - wzajemne zniesienie kosztów

Termin "wzajemne zniesienie kosztów" oznacza, że w wypadku, gdy po obu stronach toczącego się przed sądem procesu pojawią się koszty procesu, wówczas żadna ze stron nie ma obowiązku ich zwrotu przeciwnikowi - znoszą się one właśnie wzajemnie. Decydujące znaczenie w przypadku opisanym w pytaniu mieć będzie treść ugody zawartej przed sądem. Strony mogą bowiem dojść do porozumienia w zakresie kosztów zastępstwa procesowego drugiej strony. Wzajemne zniesienie dotyczy kosztów procesu, czyli np. kosztów zastępstwa procesowe, kosztów wpisu czy zarobku utraconego przez stronę nie reprezentowaną przez prawnika.

Gdy chodzi zaś o różnicę w zakresie ugody sądowej i pozasądowej w zakresie kosztów, to ugoda pozasądowa wolna jest od zasad, które kodeks postępowania cywilnego przewiduje w przypadku ugody zawieranej przed sądem. Jak wspomniano, przy ugodzie sądowej sąd zwróci stronie połowę uiszczonego wpisu (opłaty sądowej) a koszty procesu znoszą się wzajemnie. Reguły te nie muszą obowiązywać w przypadku ugody pozasądowej, strony mogą ukształtować więc zagadnienie kosztów związanych z prowadzonym poza sądem sporem w innym, niż powołano wyżej, zakresie. Należy mieć jednak na uwadze, że gdy ugoda pozasądowa zawarta zostanie w trakcie toczącego się postępowania, to skutkuje to na ogół cofnięciem pozwu. O kosztach sąd rozstrzyga wtedy na zasadach ogólnych.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika