Ujawnienie treści SMS-ów przez operatora

Pytanie:

"Jeśli jedna ze stron w sprawie rozwodowej próbuje udowodnić tzw. "zdradę" czy może zwrócić się do sądu z prośbą o uzyskanie od operatora sieci GSM i odtajnienie korespondencji sms-owej? Czy taka możliwość zachodzi również w przypadku korespondencji e-mailowej? Jak w takich przypadkach chronione jest prawo do poufności korespondencji? Czy znany jest taki precedens?"

Odpowiedź prawnika: Ujawnienie treści SMS-ów przez operatora

Opisane przez Panią/Pana informacje stanowią tajemnicę telekomunikacyjną, która obejmuje informacje przekazywane w sieciach telekomunikacyjnych, dane dotyczące użytkowników oraz dane dotyczące faktu, okoliczności i rodzaju połączenia, prób uzyskania połączenia między określonymi zakończeniami sieci, a także identyfikacji bądź lokalizacji zakończeń sieci, pomiędzy którymi wykonano połączenie (art. 67 ustawy z dnia 21 lipca 2000 r. Prawo telekomunikacyjne, obowiązujący do 3 września 2004 r.). Tajemnica telekomunikacyjna może jednak zostać ujawniona mocą postanowienia sądu (art. 67 ust. 4 wyżej cytowanej ustawy). Należy też podkreślić, że nie popełnia przestępstwa z art. 267 ustawy Kodeks karny, polegającego na nielegalnym uzyskaniu informacji osoba, która uzyskuje informacje wprawdzie nie przeznaczone dla niej, jednak jest do tego uprawniona (np. na mocy postanowienia sądu). Podobnie w przypadku dóbr osobistych, do których zalicza się tajemnicę korespondencji (art. 23 - 24 ustawy Kodeks cywilny), uruchomienie środków prawnych służących ochronie tych dóbr następuje wówczas, gdy ich naruszenie ma charakter bezprawny. Jeśli więc "naruszający" dobro osobiste jest upoważniony do działania polegającego na naruszeniu tajemnicy korespondencji, nie mamy do czynienia z działaniem bezprawnym, a więc nie ma też podstaw do dochodzenia ochrony przewidzianej w przepisach prawa cywilnego. Należy jednak podkreślić, że brak jest orzeczeń, które potwierdzałyby uprawnienie do żądania ujawnienia tajemnicy telekomunikacyjnej w postępowaniu rozwodowym, a szczegółowe zasady ujawniania tej tajemnicy uregulowane są w Kodeksie postępowania karnego, co wskazuje na zastosowanie tego drastycznego środka zasadniczo w postępowaniu karnym, a nie cywilnym.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • kate 2013-04-26 15:19:47

    moja mama wie ( kilka z jnich czytała) ze ojciec pisze z kochanką smsy od roku jednak on je kasuje i do niczego sie nie przyznaje czy mama moze wystapic do sądu o odzyskanie od operatora tych smsów .żeby posłużyły w sprawie rozwodowej ?? Prosze o odpowiedz !!

  • lili 2012-03-07 17:12:50

    mój mąż odzyskał maile, które były usunięte z kosza i użył ich jako dowód w sprawie rozowdowej, jakie miał do tego prawo i czy powód uzasadnia złamanie hasła i adresu mail


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika