Ustalenia faktyczne w postępowaniu przed sądem

Pytanie:

"Czy "ustalenia faktyczne" to samo co ustalenie zaszłych faktów? Strony twierdzą sprzecznie. Czy sąd jest zobowiązany odnieść się do treści dokumentów urzędowych, która to treść jest niespójna z zeznaniem strony? Czy sąd może treść tych dokumentów, o zasadniczym znaczeniu dla wyroku, pominąć? Co oznacza termin "ustalenia faktyczne"? "

Odpowiedź prawnika: Ustalenia faktyczne w postępowaniu przed sądem

Przepisy prawa nie definiują pojęcia "ustaleń faktycznych", ale można powiedzieć, że są to ustalenia dotyczące faktów, które miały miejsce w rzeczywistości. Fakty ustalane są na podstawie dowodów przeprowadzonych w sprawie. Sąd ma obowiązek wziąć przy tym pod uwagę cały materiał zgromadzony w sprawie. Nie wolno mu pominąć przeprowadzonego dowodu np. dlatego, iż nie pasuje on do przyjętej przez niego koncepcji. Zasady te obowiązują zarówno w postępowaniu cywilnym, jak i w postępowaniu karnym.

Sprzeczność między dowodami nie jest niczym wyjątkowym. Sąd samodzielnie ocenia materiał dowodowy i jednym dowodom daje wiarę, innym nie. Dokument nie ma "większej" mocy dowodowej niż zeznania strony. Sąd powinien jednak w przekonywujący sposób uzasadnić, dlaczego uznał jedne dowody za wiarygodne, a inne – za niewiarygodne.

Odnosząc się do przedstawionej sytuacji – jeśli sąd w ogóle nie odniósł się do dokumentu, to stanowi to uchybienie. Jeśli natomiast wziął go pod uwagę, ale odmówił mu wiarygodności, to można co najwyżej kwestionować prawidłowość rozumowania sądu.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Marek 2020-06-08 10:00:05

    "Dokument nie ma "większej" mocy dowodowej niż zeznania strony ... Jeśli sąd wziął pod uwagę dokument urzędowy, ale odmówił mu wiarygodności" !? Niewiarygodny może być dokument sfałszowany przez stronę, ale to nie jest dokument urzędowy tylko wynik przestępstwa. Dokument urzędowy, spisany, podpisany, opieczętowany może być ewentualnie sprzeczny z prawem, wydany bez właściwości ale nie może być niewiarygodny? Decyzja organu jest często ostateczna. Strona musi się dostosować. W sporze między stronami, kiedy wkracza organ, to nie zeznanie jakiejś strony a decyzja organu ma nie tylko większą, ale decydującą wagę! O czym to świadczy? Albo fakt, że sąd stwierdził, że dokonano fałszerstwa dokumentu urzędowego albo dopuszcza aby organ urzędowy wydawał bezprawne decyzje! Jeżeli sąd w trakcie rozprawy stwierdza, że dokument urzędowy jest niewiarygodny, to powinien z urzędu przekazać sprawę dot. tego dokumentu prokuraturze do osobnego rozpatrzenia.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika