Uzupełnienie apelacji

Pytanie:

"Sporządziłem apelację od wyroku sądu okręgowego wydziału cywilnego. Wysłałem ją, zgodnie z przepisami, do tegoż sądu okręgowego. Przyszło wezwanie do uiszczenia opłaty od apelacji, uiściłem tę opłatę. Chciałbym uzupełnić treść apelacji o poruszenie ważnego aspektu, na który dopiero dzisiaj zwróciłem uwagę - jednego z kluczowych dla tej apelacji. Póki co jednak, jeszcze nie dostałem żadnego pisma z sądu apelacyjnego. Czy mogę skutecznie wysłać pismo "uzupełnienie apelacji" do sądu okręgowego, czy też mam czekać, aż przyjdzie jakieś pismo już z sądu apelacyjnego? Bardzo bym chciał, aby przeczytała moje uzupełnienie sędzia z tego sądu okręgowego, która wydała wyrok."

Odpowiedź prawnika: Uzupełnienie apelacji

Nie ulega wątpliwości, że może Pan złożyć w postępowaniu apelacyjnym pismo procesowe uzupełniające apelację, należy jednak wyrazić obawę, że z treścią tego pisma nie zapozna się - zgodnie z Pańskim życzeniem - skład orzekający rozpoznający sprawę w I instancji. Zgodnie z Regulaminem wewnętrznego urzędowania sądów powszechnych, przedstawienia akt sądowi odwoławczemu na skutek wniesionego środka odwoławczego należy dokonać niezwłocznie, gdy tylko zgodnie z przepisami postępowania sądowego może to nastąpić. Sąd I instancji jest zatem obowiązany przesłać sądowi II instancji akta sprawy wraz z wniesioną apelacją po dokonaniu czynności sprawdzających skuteczność złożenia tego środka zaskarżenia (czy zostały spełnione wymogi formalne apelacji, czy została ona należycie opłacona itd.).

Wydaje się przeto, iż w świetle okoliczności wskazanych w pytaniu akta Pańskiej sprawy zostały już wysłane do sądu II instancji. Radzić wypada, aby zaczekał Pan na zarządzenie wzywające Pana na rozprawę apelacyjną, w którego treści wskazana zostanie sygnatura akt postępowania apelacyjnego i po otrzymaniu stosownego wezwania wysłał pismo uzupełniające bezpośrednio do sądu II instancji.

 


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika