Uzupełnienie protokołu rozprawy

Pytanie:

"Czy możliwym jest powstanie sytuacji na rozprawie w której - jak poinformował mnie mój pełnomocnik - złożył on dwa wnioski i nie zostało to zawarte w protokole z rozprawy, a na następnej rozprawie nie składał on wniosku dotyczącego zmniejszenia zakresu roszczeń zawartych w naszym pozwie, a złożenie takiego wniosku zostało wpisane w protokół z rozprawy i skutkowało uchyleniem uprzednio wydanego bardziej korzystnego dla mnie wyroku, a złożenie takiego wniosku - co zawarte zostało w uzasadnieniu wyroku - stanowi przyczynę uchylenia pierwszego wyroku? Nie byłam obecna na obu w/wym rozprawach z sugestii mojego pełnomocnika - co mam zrobić w takiej sytuacji?"

Odpowiedź prawnika: Uzupełnienie protokołu rozprawy

Zgodnie z art. 258 kodeksu postępowania cywilnego protokół z posiedzenia sądu powinien zawierać między innymi przebieg posiedzenia, a w szczególności wnioski i twierdzenia stron, wyniki postępowania dowodowego, oraz czynności stron wpływające na rozstrzygnięcie sądu (takie jak: ugoda, zrzeczenie się roszczenia, uznanie powództwa, cofnięcie, zmiana roszczenia, lub ograniczenie żądania pozwu). Powyższe wskazuje, że jeżeli Pani pełnomocnik faktycznie dokonywał lub nie dokonywał jakiś czynności, winno to znaleźć odzwierciedlenie w protokole rozprawy. Jeżeli fakt dokonania czynności nie znajdzie odzwierciedlenia w protokole, każda ze stron postępowania może żądać uzupełnienia lub sprostowania protokołu. Zwrócić należy uwagę, iż strona może wystąpić z żądaniem sprostowania lub uzupełnienia protokołu nie później niż na następnym posiedzeniu, a jeżeli chodzi o protokół rozprawy, po której zamknięciu nastąpiło wydanie wyroku, dopóki akta sprawy znajdują się w sądzie. Nie jest dopuszczalne sprostowanie lub uzupełnienie protokołu rozprawy jeżeli doszło do uprawomocnienia się orzeczenia. Sprostowanie lub uzupełnienie protokołu następuje w formie zarządzenia przewodniczącego. Od tego zarządzenia przysługuje odwołanie do sądu orzekającego w terminie tygodnia od doręczenia zarządzenia.


Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż sprawa była rozpoznawana przed sądem II instancji – sądem odwoławczym. Jeżeli sąd odwoławczy wydał wyrok, którym zmienił wyrok sądu pierwszej instancji, wyrok stał się prawomocny, co wyklucza możliwość żądania sprostowania bądź uzupełnienia protokołu. Jeżeli zaś sąd odwoławczy uchylił zaskarżony wyrok i przekazał sprawę sądowi I instancji do ponownego rozpoznania, istnieje jeszcze możliwość zgłoszenia żądania. Może to jednak nastąpić do czasu, gdy akta sprawy będą jeszcze w sądzie odwoławczym. W przedstawionej sytuacji można rozważać również możliwość wniesienia skargi kasacyjnej od wyroku sądu drugiej instancji. Podstawę skargi w takiej sytuacji stanowiłoby naruszenie przepisów postępowania – w tym wypadku zaprotokołowanie czynności, która jak podaje Pani pełnomocnik, nie miała miejsca – gdyż uchybienie to mogło mieć istotny wpływ na treść orzeczenia (jak podaje Pani, z treści uzasadnienia wyroku wynika że faktycznie mogło mieć wpływ).


Ze względu na to, że 6 lutego 2005 r. weszła w życie nowelizacja kodeksu postępowania cywilnego, zmieniająca zasady zaskarżania orzeczeń wydanych przez sądy II instancji należy wskazać jeszcze na następującą możliwość. Otóż, jeżeli wyrok w przedmiotowej sprawie został wydany przed tą datą, do złożenia i rozpoznania kasacji, stosuje się przepisy sprzed nowelizacji. Ma to takie znaczenie, że jeżeli wyrok sądu drugiej instancji został wydany przed 6 lutego 2005 r., wyrok sądu drugiej instancji nie stał się prawomocny z chwilą wydania. Oznaczyłoby to, że protokół mógłby być jeszcze uzupełniony lub sprostowany. Następnie mogłoby to również stanowić podstawę do wniesienia kasacji od wyroku sądu II Instancji.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika