Wadliwe uzasadnienie wyroku

Pytanie:

"Wygrałem sprawę w I instancji w sporze gospodarczym. Niemniej sąd w uzasadnieniu (które zamówiłem, ponieważ zrobił to także radca prawny przeciwnika) popełnił - oczywiście moim tylko zdaniem - drobne błędy, przy braku których wyrok pozostaje nadal taki sam. Dla przykładu sąd stwierdził, że przeciwnik nie poparł jednego z twierdzeń dowodem mimo, że to zrobił (zeznaniem), chociaż samo twierdzenie było ewidentnie sprekludowane (o czym sąd nie wspomniał). Ponadto sąd nie odniósł się do wszystkich, poszczególnych twierdzeń przeciwnika, których było dość sporo ze względu na dużą liczbę pism przed rozprawą. Wiele z tych twierdzeń co do zasady były identyczne, sąd je niejako zgeneralizował. Nie wgłębiając się w szczegóły wyroku, co wymagałoby zapoznania się przez Państwa z jego treścią proszę o ogólną informację, czy sąd II instancji może uchylić wyrok, którego uzasadnienie zawiera błędy nie mające wpływu na ostateczny wynik? Jaka jest rola sądu odwoławczego: czy ogranicza się on do kontroli wyroku sądu niższej instancji czy też rozpoznaje sprawę "na nowo"? "

Odpowiedź prawnika: Wadliwe uzasadnienie wyroku

Postępowanie przed sądem drugiej instancji ma na celu ponowienie i uzupełnienie postępowania przeprowadzonego przed sądem pierwszej instancji, w takim zakresie aby zbadać prawidłowość rozstrzygnięcia sądu pierwszej instancji. Sąd drugiej instancji częściowo rozpoznaje więc sprawę „na nowo" - w toku postępowania w drugiej instancji mogą być powoływane nowe fakty i dowody na ich poparcie, jeśli oczywiście niemożliwe było ich powołanie w niższej instancji. Celem postępowania apelacyjnego jest więc ponowne rozpoznanie sprawy w granicach w jakich rozpatrywał ją sąd pierwszej instancji.

Na marginesie można wspomnieć, iż kontrola wyroku sądu niższej instancji bez ponownego rozpoznawania sprawy jest charakterystyczna dla postępowania toczącego się ze skargi kasacyjnej.

Podstawy wniesienia i rozpoznania apelacji są bardzo szerokie. Może to być zarówno nie rozpoznanie meritum sprawy czy też błędne zastosowanie norm prawnych czy też uchybienia procesowe. Podstawą są także przyczyny nieważności postępowania takie jak m. in. niedopuszczalność drogi sądowej, brak zdolności procesowej czy też sądowej stron postępowania, stan sprawy w toku bądź istnienie prawomocnego orzeczenia w danej sprawie (littis pendentio, res iudicata).

Apelacją mogą być zaskarżone tylko rozstrzygnięcia zawarte w sentencji wyroku a nie w uzasadnieniu wyroku.

Oczywiście mimo zaskarżenia sentencji wyroku, skarżący może powoływać się na rozstrzygnięcia sądu wskazane w uzasadnieniu, jednakże same postanowienia uzasadnienia nie mogą być podstawą apelacji. Sąd nie może więc uchylić orzeczenia wyłącznie na podstawie nieścisłości w uzasadnieniu, które nie miało wpływu na wynik rozstrzygnięcia w sprawie.

Na marginesie można także wspomnieć, iż przysługuje Panu prawo do złożenia wniosku o uzupełnienie uzasadnienia wyroku, w terminie dwóch tygodni od dnia jego doręczenia.


Grzegorz Pawelec

Adwokat

Wpisany na listę adwokatów Krakowskiej Izby Adwokackiej.


Przez wiele lat szef redakcji serwisu e-prawnik.pl, aktualnie prowadzi własną Kancelarię Adwokacką w Krakowie, w ramach której świadczy pomoc prawną na rzecz przedsiębiorców.


Specjalizuje się w szeroko pojętej cywilistyce oraz prawie nowych technologii (e-commerce, prawo internetu). Reprezentuje także klientów indywidualnych w sprawach ubezpieczeniowych i karnych.


Autor licznych artykułów o tematyce prawniczej, publikowanych nie tylko na stronach serwisu e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika