Wartość przedmiotu sporu o odszkodowanie

Pytanie:

"Przez ostatnie dwa lata wynajmowałam, zgodnie z zawartą umową, mieszkanie pewnej rodzinie. 31.12.2006 ta umowa najmu się skończyła. Pomimo tego ci państwo nie chcą się wyprowadzić z mojego mieszkania. Chcę wnieść do sądu pozew o odszkodowanie i eksmisję. W Kodeksie postępowania cywilnego jest stwierdzenie, że w sprawach o wydanie nieruchomości posiadanej bez tytułu prawnego lub na podstawie tytułu innego niż najem lub dzierżawa wartość przedmiotu sporu oblicza się przyjmując, stosownie do rodzaju nieruchomości i sposobu korzystania z niej, podaną przez powoda sumę odpowiadającą trzymiesięcznemu czynszowi najmu lub dzierżawy należnemu od danego rodzaju nieruchomości. Czy stwierdzenie to odnosi się także do pozwów o odszkodowanie za bezprawne zajmowanie lokalu?"

Odpowiedź prawnika: Wartość przedmiotu sporu o odszkodowanie

Nie, osobno należy ustalić wartość przedmiotu sporu dla roszczenia o wydanie nieruchomości, a osobno dla roszczenia o odszkodowanie ( w poziwe należy już dodać te kwoty). W sprawach o roszczenia pieniężne (np. odszkodowanie), zgłoszone choćby w zamian innego przedmiotu, podana kwota pieniężna stanowi wartość przedmiotu sporu. Oznacza to, że samodzielnie powinna Pani ustalić wysokość żądanego odszkodowania.

Osoby zajmujące lokal bez tytułu prawnego są obowiązane do dnia opróżnienia lokalu co miesiąc uiszczać odszkodowanie.  Odpowiada ono wysokości czynszu, jaki właściciel mógłby otrzymać z tytułu najmu lokalu. Jeżeli odszkodowanie nie pokrywa poniesionych strat, właściciel może żądać od lokatora odszkodowania uzupełniającego. Odszkodowanie należy więc obliczyć uwzględniając okres zajmowania lokalu bez tytułu prawnego (w chwili obecnej 12 dni) oraz czynsz jaki można uzyskać w tej chwili na wolnym rynku (może być więc wyższy od dotychczas płaconego).

Jeśli jednak sąd orzeknie, że byli najemcy są uprawnieni do lokalu zamiennego albo socjalnego, i wstrzyma wykonanie opróżnienia lokalu do czasu dostarczenia im takiego lokalu, należy się od lokatorów odszkodowanie w wysokości czynszu albo innych opłat za używanie lokalu, jakie byłyby obowiązane opłacać, gdyby stosunek prawny nie wygasł.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika