Wgląd do akt w postępowaniu cywilnym

Pytanie:

"Chciałbym przeglądnąć akta sprawy o ustanowienie kuratora spadku w Sądzie, czy muszę składać pismo o udostępnienie akt? Jaki jest sposób postępowania w takich sprawach? "

Odpowiedź prawnika: Wgląd do akt w postępowaniu cywilnym

Zgodnie z art. 525 kodeksu postępowania cywilnego akta sprawy dostępne są dla uczestników postępowania oraz za zezwoleniem przewodniczącego dla każdego, kto potrzebę przejrzenia dostatecznie usprawiedliwi. Na tych samych zasadach dopuszczalne jest sporządzanie i otrzymywanie odpisów i wyciągów z akt. Zatem uczestnik postępowania może przeglądać akta sprawy bez żadnego problemu. Natomiast osoba nieposiadająca statusu uczestnika może przeglądać akta za zezwoleniem przewodniczącego.

Przeglądanie akt sprawy następuje w sekretariacie sądowym, po wykazaniu przez osobę zainteresowaną swej tożsamości, a w wypadku osób nie będących uczestnikami - po wykazaniu istnienia uprawnienia lub dostatecznym usprawiedliwieniu potrzeby przejrzenia akt (§ 102 regulaminu sądowego).

Na wniosek osób uprawnionych - w szczególnie uzasadnionych wypadkach - przewodniczący wydziału może zarządzić przesłanie akt sprawy do sądu rejonowego miejsca zamieszkania tych osób w celu ułatwienia im przejrzenia akt oraz sporządzenia odpisów; w odniesieniu do osób pozbawionych wolności nie jest wyłączone przesłanie akt do zakładu karnego lub aresztu śledczego (§ 106 ust. 1 i 2 regulaminu sądowego).


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Jolanta 2015-07-14 16:42:09

    Witam. Jestem prawnym opiekunem osoby całkowicie ubezwłasnowolnionej, która wcześniej była podopieczną MOPS. Poprosiłam o wgląd do jej akt w celu dokładniejszego zorientowania się w jej sytuacji. Wcześniej ustnie poprosiłam pracownika socjalnego, ale mnie zbył, twierdząc ,że wszystko mi powiedział o jej sytuacji. Napisałam więc pismo z prośbą do dyrekcji. Okazało się, że dyrekcja musi zasięgnąć opinii radcy prawnego. Czy mogą mi odmówić wglądu do tych akt ? Dodam jeszcze, że w sądzie gdzie osoba została ubezwłasnowolniona bez problemu udostępniono mi akta sprawy z opiniami lekarskimi i zeznaniami rodziny, jeszcze skserowali mi za darmo to co chciałam.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika