Wniosek o ujawnienie treści sms-ów

Pytanie:

"Mąż codziennie popołudniami i wieczorami (przebywając w domu, wspólnie zamieszkuje ze mną) kontaktuje sie ze swoja kochanką przez sms-y. Przebywając w pracy dzwonią do siebie. Całkiem przypadkiem cześć sms-ow przeczytała córka, "bawiąc się" telefonem męża. Chciałabym wykorzystać to jako dowód w sprawie rozwodowej z orzeczeniem winy męża. Czytałam, że każda sieć komórkowa wyda na wniosek sądu treść sms-ów wychodzących i przychodzących. Jak mam uzyskać takie zezwolenie? Jakie stosowne pismo czy prośbę przedstawić dla sądu i kiedy takie pismo złożyć? Czy ująć to w pozwie? Czy zwrócić sie z taką prośbą do sądu w trakcie trwania rozprawy? Jeśli jest to możliwe jak to mam zrobić?"

Odpowiedź prawnika: Wniosek o ujawnienie treści sms-ów

Zgodnie z art. 159 ustawy Prawo telekomunikacyjne, treść korespondencji dokonywanej przez sms-y jest objęta tzw. tajemnicą telekomunikacyjną. W związku z tym przechowywanie treści komunikatu przez operatora po tym jak wiadomość została już wysłana do odbiorcy jest zabronione. Sąd ma możliwość ujawnienia takich komunikatów, jednak do czasu wydania takiego postanowienia, przechowywanie sms-ów przez operatora jest zabronione, a zatem w momencie wydania postanowienia operator najprawdopodobniej nie będzie już takimi wiadomościami dysponował.

Złożenie wniosku o wydanie takiego postanowienia jest oczywiście dopuszczalne. Wniosek taki można złożyć w pozwie, jak również w formie osobnego pisma albo ustnie do protokołu w czasie rozprawy.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • dddariusz 2014-01-13 14:31:08

    jeżeli jestem włascicielem numeru telefonu i płace rachunki powinienem mieć dostęp do treści smsów pamięć telefonu jest ograniczona i nikt nie przetrzymuje smsów rok czy dłużej a nie wiadomo kiedy się taki sms przyda


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika