Wniosek o uzasadnienie postanowienia

Pytanie:

"W piątek 27 kwietnia odbyła się końcowa rozprawa sądu rodzinnego w sprawie opiekuńczej. Trwała ona około 7 godzin. Jako uczestnik za zgodą sądu nagrywałem na dyktafonie część rozprawy. Nie pozwolono mi nagrywać końcowych postanowień sądu. W poniedziałek rano 30 kwietnia złożyłem do sądu prośbę o kserokopię całości protokołu rozprawy oraz o kserokopię treści wszystkich postanowień, nr kart nie określiłem, ponieważ nie miałem możliwości ich poznania. Cały poniedziałek akta sprawy nie były dostępne w sekretariacie rodzinnego wydziału sądu. Na moją prośbę w sekretariacie udzielono mi odpowiedzi, że wgląd do akt będzie prawdopodobnie możliwy dopiero w piątek, a więc dopiero w siódmym dniu od rozprawy. Jak mogę zgłosić do sądu wniosek o uzasadnienie postanowień, jeżeli ogólnie rozumiem tylko ich sens, a nie pamiętam dokładnie sformułowań? Czy ewentualny taki nieprecyzyjny wniosek o uzasadnienie interesujących mnie postanowień sąd nie odrzuci? A jak wygląda sprawa z protokołem, jeżeli nie zdążę w siódmym dniu zapoznać się, czy są istotne rozbieżności między protokołem a przebiegiem rozprawy z moim mniemaniu?"

Odpowiedź prawnika: Wniosek o uzasadnienie postanowienia

Jak rozumiemy, chodzi o postanowienie kończące postępowanie (odpowiednik wyroku w postępowaniu procesowym). Zgodnie z art. 517 kodeksu postępowania cywilnego sąd uzasadnia i doręcza postanowienia stosownie do art. 357, jednakże nie doręcza się postanowienia uczestnikowi, który będąc obecny na posiedzeniu, po ogłoszeniu postanowienia zrzekł się jego doręczenia. Art. 357 kpc zawiera ogólne regulacje dotyczące uzasadniania i doręczania wszystkich postanowień w każdym postępowaniu.

I tak postanowienia ogłoszone na posiedzeniu jawnym sąd uzasadnia tylko wtedy, gdy podlegają one zaskarżeniu, i tylko na żądanie strony zgłoszone w terminie tygodniowym od dnia ogłoszenia postanowienia. Postanowienia te doręcza się tylko tej stronie, która zażądała sporządzenia uzasadnienia i doręczenia postanowienia z uzasadnieniem.

Nie ma wymogu, by we wniosku o uzasadnienie i doręczenie postanowienia dokładnie przytoczyć jego treść. Wystarczy podać sygnaturę sprawy i datę wydania postanowienia oraz - ewentualnie - jego rodzaj (czego dotyczy).

Co do protokołu, to zgodnie z art. 160 kpc strony mogą żądać sprostowania lub uzupełnienia protokołu, nie później jednak jak na następnym posiedzeniu, a jeśli idzie o protokół rozprawy, po której zamknięciu nastąpiło wydanie wyroku (postanowienia kończącego postępowanie) - dopóki akta sprawy znajdują się w sądzie. Od zarządzenia przewodniczącego strony mogą odwołać się do sądu w terminie tygodniowym od doręczenia im zarządzenia. Po uprawomocnieniu się orzeczenia (gdyby np. nie wniesiono apelacji) nie można już żądać sprostowania czy uzupełnienia protokołu.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika