Wniosek o wyłączenie stronniczego sędziego

Pytanie:

"Na rozprawie karnej o rzekome pobicie (bez świadków, bez obdukcji) chciałem mieć możność nagrywania sprawy, ale odmówiono mi, złożyłem wniosek do protokołu o wyłączenie sędziego z racji jego stronniczości jak też faktu, że to co do tej pory zostało nagrane świadczy o subiektywizmie sędziego, z informacją że uzasadnienie prześlę w terminie 14 dniowym. Po upływie 9 dni otrzymuję, postanowienie nie uwzględniające mojego wniosku o wyłączenie sędziego, przypominam że nie dostarczyłem jeszcze do sądu uzasadnienia odnośnie stronniczości sędziego, a tu już postanowienie oddalające. Postanowienie to jest prawomocne mówi nawet o niezaskarżalności tego postanowienia- zostało wydane w składzie jednego sędziego. Czy mam jakiś wybór co do sędziego, ponieważ jest tak stronnicza - przebieg rozprawy tzn. zapis protokolarny nie jest zgodny z rzeczywistością, pomija się moje wnioski, oświadczenia, przeinacza się to co mówię? Czy postanowienie o niezaskarżalności jest zgodne z prawem i na podst. jakich przepisów? Z uwagi na dwuinstancyjność sądów choćby zgodnie z Konstytucją mam przecież prawo złożyć zaskarżenie? Czy o takim zdarzeniu w sądzie rejonowym powinienem powiadomić prezesa sądu apelacyjnego? Jak powinna wyglądać skarga do sądu dyscyplinarnego?"

Odpowiedź prawnika: Wniosek o wyłączenie stronniczego sędziego

Wniosku o wyłączenie nie trzeba uzasadniać wystarczy samo uprawdopodobnienie. Oczywiście jeśli Pan chciał go uzasadnić to powinien Pan poprosić sąd o wyznaczenie terminu na takie uzasadnienie. Jeśli Pan nie poprosił sąd o wyznaczenie takiego terminu, to nie może sam Pan narzucać sądowi, że zrobi Pan coś w określonym czasie. Sąd jednak wiedząc o chęci uzasadnienia pana stanowiska powinien był się wstrzymać od rozstrzygnięcia tej sprawy. Może pan złożyć jeszcze jeden wniosek, jednakże na innej podstawie. Mimo niezaskarżalności wydanego postanowienia nie oznacza to, że stronniczości sądu nie może Pan podnosić w apelacji od wyroku. Zatem nie jest Pan pozbawiony możliwości weryfikacji tych postanowień. Należy jednak przesłać, najlepiej oświadczenie wraz ze sporządzonym uzasadnieniem, że nie zostało ono rozpatrzone podczas wydawania orzeczenie o nieuwzględnieniu wniosku o wyłączenie sędziego. Bowiem, zgodnie z procedurą karną w przypadkach, gdy nie przysługuje zażalenie na postanowienie może być ono skarżone w drodze apelacji. Poza tym, jeśli protokołowanie nie odbywa się zgodnie z proceduralnymi standardami, to ma Pan pełne prawo wnosić zastrzeżenia i sąd musi je umieszczać w protokole. Pan zawsze jako oskarżony może składać oświadczenia co do danych faktów. Odmowa nagrywania rozpraw jest niejako ocenna, skoro sam kodeks postępowania karnego daje sądowi pewną swobodę w decydowaniu o tym fakcie. Poza wnioskami o wyłączenie sędziego nie ma Pan prawa wyboru sędziego. Sędziowie akurat w Pańskiej sprawie są wybierani jedynie na podstawie ustalonej listy i wpływających spraw wedle kolejności. Może Pan powiadomić przełożonego sędziego sądu rejonowego jakim jest prezes sądu rejonowego. Może Pan powiadomić też prezesa sądu apelacyjnego. W żadnym wypadku nie przysługuje Panu skarga do sądu dyscyplinarnego. Skargę składa rzecznik dyscyplinarny lub jego zastępcy. Sąd dyscyplinarny jest wydzielona jednostka w sądach apelacyjnych i Sądzie Najwyższym.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika