Wniosek o zasiedzenie i ustalenie własności

Pytanie:

"Chcę odzyskać działkę leśną należąca niegdyś do mojego dziadka a później ojca. Działka przeszła w ręce innej osoby na podstawie AWZ w 1990 r. Wydaje się, że mam dwie możliwości. Złożyć wniosek o zasiedzenie przez ojca działki (posiadał ją nieprzerwanie przez 30 lat) lub złożyć pozew o ustalenie prawa własności (akt notarialny ojca zaginął, a AWZ został wydany i ujawniony dopiero w 1990 r w podejrzanych okolicznościach). Czy mogę w jednym postępowaniu dochodzić ustalenia prawa własności i alternatywnie zasiedzenia dla ojca? Jeśli tak to jak w takim przypadku będzie liczony wpis sądowy? "

Odpowiedź prawnika: Wniosek o zasiedzenie i ustalenie własności

Zgodnie z art. 191 kpc, powód może dochodzić jednym pozwem kilku roszczeÅ„ przeciwko temu samemu pozwanemu, jeżeli nadajÄ… siÄ™ one do tego samego trybu postÄ™powania oraz jeżeli sÄ…d jest wÅ‚aÅ›ciwy ze wzglÄ™du na ogólnÄ… wartość roszczeÅ„, a ponadto - gdy roszczenia sÄ… różnego rodzaju - o tyle tylko, o ile dla któregokolwiek z tych roszczeÅ„ nie jest przewidziane postÄ™powanie odrÄ™bne ani też nie zachodzi niewÅ‚aÅ›ciwość sÄ…du wedÅ‚ug przepisów o wÅ‚aÅ›ciwoÅ›ci bez wzglÄ™du na wartość przedmiotu sporu.
Sprawy o zasiedzenie sÄ… rozpatrywane w trybie nieprocesowym, a powództwo o ustalenie istnienia stosunku prawnego jest rozpatrywane w trybie procesowym. W zwiÄ…zku z powyższym już sama różnorodność trybów sprawia, że nie można poÅ‚Ä…czyć wniosku o stwierdzenie zasiedzenia z powództwem o ustalenie istnienia stosunku prawnego.
Można również dodać, że w sprawie o stwierdzenie zasiedzenia wychodzi siÄ™ z zaÅ‚ożenia, że samioistny posiadacz nie posiada prawa wÅ‚asnoÅ›ci. Zgodnie z orzecznictwem, osoba bÄ™dÄ…ca wÅ‚aÅ›cicielem rzeczy nie może domagać siÄ™ ustalenia swego prawa wÅ‚asnoÅ›ci w drodze zasiedzenia dlatego, że ma trudnoÅ›ci z udowodnieniem swojego prawa. Stosowny bieg zasiedzenia bÄ™dzie natomiast liczony od momentu, kiedy Pana ojciec utraciÅ‚ prawo wÅ‚asnoÅ›ci i staÅ‚ siÄ™ samoistnym posiadaczem. Zgodnie z przepisami kc, posiadacz nieruchomoÅ›ci nie bÄ™dÄ…cy jej wÅ‚aÅ›cicielem nabywa wÅ‚asność, jeżeli posiada nieruchomość nieprzerwanie od lat dwudziestu jako posiadacz samoistny, chyba że uzyskaÅ‚ posiadanie w zÅ‚ej wierze (zasiedzenie). Po upÅ‚ywie lat trzydziestu posiadacz nieruchomoÅ›ci nabywa jej wÅ‚asność, choćby uzyskaÅ‚ posiadanie w zÅ‚ej wierze.

Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika