Opłata od wniosku o podział majątku przy rozwodzie

Pytanie:

"Czy w momencie wniesienia wniosku o podział majątku wspólnego na rozprawie rozwodowej sąd pobiera dodatkowe opłaty i w jakiej wysokości?"

Odpowiedź prawnika: Opłata od wniosku o podział majątku przy rozwodzie

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości z dnia 17 grudnia 1996 r. w sprawie określenia wysokości wpisów w sprawach cywilnych wpis tymczasowy w granicach od 30 zł do 600 zł określa się między innymi od pozwu w sprawie o rozwód. To samo rozporządzenie stanowi, iż piątą część wpisu stosunkowego, obliczoną od wartości przedmiotu współwłasności, pobiera się od wniosku w sprawie o zniesienie współwłasności, a połowę tego wpisu pobiera się, jeżeli wniosek zawiera zgodny projekt zniesienia współwłasności. Skoro w sprawie o rozwód ustala się wpis tymczasowy, to w praktyce oznacza to, że w postanowieniu końcowym sąd rozstrzygnie o kosztach ostatecznie. Może więc zaistnieć sytuacja, w której wpis tymczasowy już uiszczony okaże się niewystarczający i konieczne będzie jego uzupełnienie. Sąd nie nakłada jednak obowiązku uzupełnienia tego wpisu już w momencie rozstrzygania sprawy o podział majątku w trakcie postępowania rozwodowego. Prawdopodobnie wraz z orzeczeniem rozwodu otrzymacie Państwo postanowienie o kosztach sądowych.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika