Wspólny pozew o eksmisję

Pytanie:

"Jestem wraz ze znajomym współwłaścicielem działki rolnej. Mamy księgę wieczystą. W księdze jest obecnie ujawniony tylko znajomy, lecz ja złożyłem również wniosek o wpis, który nie został jeszcze dokonany. Działkę zajmuje od lat ciotka znajomego. Zamierzamy odzyskać działkę i złożyć pozew o eksmisję. Czy możemy złożyć wspólny pozew? jeżeli tak , to czy wpis sądowy będzie wówczas liczony w proporcji naszych udziałów we współwłasności? "

Odpowiedź prawnika: Wspólny pozew o eksmisję

Zgodnie z Art. 72. Kodeksu postępowania cywilnego kilka osób może występować w tej samej sprawie jako powodowie, bądź pozwani jeśli zachodzi przypadek współuczestnictwa materialnego (72 par. 1 pkt 1 kpc) bądź formalnego (72 par. 1 pkt 2 kpc). W powyższym przypadku (współwłaściciele nieruchomości chcący występować w sprawie dotyczącej ich wspólnej własności) będziemy mieli do czynienia ze współuczestnictwem materialnym (gdyż przedmiot sporu stanowi wspólne dla obu współuczestników prawo, a mianowicie wspólna własność, wspólna jest także podstawa faktyczna i prawna roszczenia).

W takim wypadku opłata sądowa wnoszona przez współuczestników procesowych będzie regulowana przez art. 4 ust. 1 ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych, który stanowi iż:

Pismo wnoszone przez kilka osób podlega jednej opłacie. Jeżeli jednak przedmiotem sprawy są roszczenia lub zobowiązania jednego rodzaju i oparte na jednakowej podstawie faktycznej i prawnej (współuczestnictwo formalne), każdy współuczestnik uiszcza opłatę oddzielnie, stosownie do swojego roszczenia lub zobowiązania. 

Zdanie pierwsze odnosi się do współuczestników materialnych (drugie zaś do formalnych). Zatem wnoszony w powyższym przypadku pozew podlegać będzie jednej wspólnej opłacie, takiej jak pozew wnoszony przez pojedynczego powoda (dla sądu nie jest istotna w jakiej części każdy ze współuczestników pokrył koszt opłaty, ważne jest to czy została ona wniesiona w prawidłowej wysokości).

Jeśli chodzi o stosunki między współwłaścicielami nieruchomości, to kwota opłaty sądowej jako wydatek związany z nieruchomością powinien zostać przez współwłaścicieli pokryty w częściach odpowiadających ich udziałom we własności.   

Na koniec warto zauważyć, że brak wpisu Pana jako właściciela w księdze wieczystej powoduje, że będzie Pan musiał udowodnić w inny sposób swoje prawo własności, aby móc brać udział w procesie jako strona.

Pragniemy również zaznaczyć, że w opisanym stanie faktycznym będziemy mieli do czynienia z powództwem z art. 222 par. 1 Kodeksu Cywilnego - nie zaś z powództwem o eksmisję.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika