Wstrzymanie egzekucji z nakazu zapłaty

Pytanie:

"Sąd wydał nakaz zapłaty prawomocny na podstawie fałszywych przesłanek. Pozwanemu podczas postępowania z różnych powodów ani razu nie doręczono żadnych przesyłek. Co w takiej sytuacji powinien zrobić pozwany, żeby wstrzymać egzekucję?"

Odpowiedź prawnika: Wstrzymanie egzekucji z nakazu zapłaty

Sąd wydając nakaz zapłaty w postępowaniu nakazowym informuje stronę pozwaną o możliwości wniesienia zarzutów w ciągu 2 tygodni. Sąd wydając zaś nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym informuje pozwanego o możliwości wniesienia sprzeciwu w ciągu 2 tygodni. Nie poinformowanie pozwanego o wydanym nakazie oraz sposobie zaskarżenia stanowi podstawę do przywrócenia terminu do wniesienia środków zaskarżenia.

Nakaz zapłaty wydany w postępowaniu nakazowym z chwilą wydania stanowi tytuł zabezpieczenia, wykonalny bez nadawania mu klauzuli wykonalności. Nakaz zapłaty wydany na podstawie weksla, warrantu, rewersu lub czeku staje się natychmiast wykonalny po upływie terminu do zaspokojenia roszczenia. W razie wniesienia zarzutów sąd może na wniosek pozwanego wstrzymać wykonanie nakazu.

W obu przypadkach (nakazowe i upominawcze) wniesienie środków zaskarżenia wstrzymuje postępowanie egzekucyjne. W nakazowym istnieje wyżej wymieniony wyjątek (weksel, warrant, rewers lub czek). Nakaz zapłaty wydany w postępowaniu nakazowym stanowi tytuł zabezpieczenia bez względu na wniesienie zarzutów. Może się tak zdarzyć, że będzie prowadzone postępowanie egzekucyjne z wydanego nakazu zapłaty w postępowaniu nakazowym mimo wniesienia zarzutów, gdy dotyczyć to będzie nakazu wydanego w celu dochodzenia praw z weksla. Nakaz zapłaty, przeciwko któremu w całości lub w części nie wniesiono skutecznie zarzutów, ma skutki prawomocnego wyroku. Warunkiem jest jednak, aby strona pozwana była o możliwości zaskarżenia nakazu prawidłowo poinformowana. Jeśli nie doszło do poinformowania strony, wtedy istnieje możliwość przywrócenia terminu do wniesienia środka zaskarżenia (zarzuty, sprzeciw).

Prosimy również o zapoznanie się z treścią porady Jak bronić się przed egzekucją? - czyli powództwa przeciwegzekucyjne


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika