Wszczęcie egzekucji a przywrócenie terminu

Pytanie:

"Uzyskałem prawomocny nakaz zapłaty i skierowałem do komornika wniosek egzekucyjny, a komornik dokonał zajęcia konta dłużnika. Wkrótce dowiedziałem się, że dłużnik zgłosił do sądu wniosek o przywrócenie terminu do wniesienia sprzeciwu i sąd ten wniosek uwzględnił, a dłużnik wniósł sprzeciw. Następnie dłużnik poinformował mnie, że należy skierować do komornika wniosek o umorzenie postępowania egzekucyjnego. Uważam, że ma rację. Czy wniosek o umorzenie postępowania powinienem jakoś uzasadnić w zaistniałej sytuacji, aby komornik nie obciążał pozwanego i mnie kosztami? A może to sąd powinien skierować do komornika stosowne pismo (po otrzymaniu od pozwanego informacji ze wskazaniem, który komornik prowadzi egzekucję)? "

Odpowiedź prawnika: Wszczęcie egzekucji a przywrócenie terminu

W przypadku, gdy dÅ‚użnik wniósÅ‚ sprzeciw od nakazu zapÅ‚aty, nastÄ…piÅ‚a utrata mocy nakazu i nastÄ…pi rozpatrywanie sprawy w trybie dla niej wÅ‚aÅ›ciwym. PostÄ™powanie toczy siÄ™ wówczas tak, jakby nakaz zapÅ‚aty w ogóle nie byÅ‚ wydany.

W doktrynie wskazuje siÄ™, że co do zasady „zgÅ‚oszenie wniosku o przywrócenie terminu nie wstrzymuje postÄ™powania w sprawie, zapobiega przewlekaniu postÄ™powania oraz uwzglÄ™dnia wpadkowy charakter postÄ™powania dotyczÄ…cego przywrócenia terminu i jego czÄ™sto znikomy wpÅ‚yw na samo rozstrzygniÄ™cie sprawy. Dlatego też wniosek o przywrócenie terminu nie wstrzymuje także wykonania orzeczenia" tak- Maria JÄ™drzejewska w „Kodeks postÄ™powania cywilnego. Komentarz. Część pierwsza. PostÄ™powanie rozpoznawcze. Część druga, PostÄ™powanie zabezpieczajÄ…ce".Warszawa 2009 LexisNexis (wydanie III) ss. 2308.

W tym jednak wypadku, tak jak wskazano wyżej, sprawa będzie rozpatrywana na nowo. Nie jest to jednak przesłanką do umorzenia postępowania egzekucyjnego. Wydaje się, że zasadne będzie w takiej sytuacji raczej złożenie wniosku o zawieszenie postępowania. Zgodnie z art. 820 kpc organ egzekucyjny zawiesza postępowanie zawsze na wniosek wierzyciela. Na wniosek dłużnika postępowanie ulega z kolei zawieszeniu, jeżeli sąd uchylił natychmiastową wykonalność tytułu lub wstrzymał jego wykonanie albo dłużnik złożył zabezpieczenie konieczne według orzeczenia sądowego do zwolnienia go od egzekucji.

„Po ponownym rozpoznaniu sprawy wydane orzeczenie może być analogiczne do uchylonego; wówczas na wniosek wierzyciela może być podjÄ™te postÄ™powanie egzekucyjne pod warunkiem, że przedstawi on nowe orzeczenie zaopatrzone w klauzulÄ™ wykonalnoÅ›ci. Jeżeli po ponownym rozpoznaniu sprawy roszczenie zostanie oddalone, to dÅ‚użnik może domagać siÄ™ umorzenia postÄ™powania na podstawie art. 825 pkt. 2 k.p.c".- tak ZdzisÅ‚aw Åšwieboda w „Komentarz do kodeksu postÄ™powania cywilnego. Część druga. PostÄ™powanie zabezpieczajÄ…ce i egzekucyjne, Warszawa 2004 Wydawnictwo Prawnicze LexisNexis.

Komornik zatem w takiej sytuacji zawiesi postÄ™powanie. Stosowny wniosek nie musi być uzasadniony, ponieważ jest on wiążący dla komornika, choć oczywiÅ›cie wzmianka o tym, że postÄ™powanie toczyć siÄ™ bÄ™dzie na nowo, może znaleźć siÄ™ w piÅ›mie. Po rozpoznaniu sprawy postÄ™powanie egzekucyjne bÄ™dzie można podjąć bÄ…dź umorzyć (w sytuacji, gdy pozew zostanie oddalony) w trybie art. 825 pkt. 2. W takiej sytuacji, umorzenie lub zawieszenie postÄ™powania egzekucyjnego nie zwalnia dÅ‚użnika od uiszczenia kosztów egzekucji.

Należy ponadto pamiętać, że podjęcie zawieszonego postępowania na wniosek wierzyciela może nastąpić nie wcześniej niż po upływie trzech miesięcy od zawieszenia.

 


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika