Wzajemne zniesienie kosztów

Pytanie:

"Znajomi zostali pozwani o zaniechanie czynności naruszających dobra osobiste sąsiada. Do protokołu sądowego oświadczyli, że powstrzymają się w przyszłości od tego typu zachowań. Powód cofnął powództwo w pozostałym zakresie. Sąd umorzył postępowania i zniósł koszty wzajemnie. Co oznacza wzajemne zniesienie kosztów? Jaki skutek ma umorzenie postępowania sądowego? "

Odpowiedź prawnika: Wzajemne zniesienie kosztów

Wzajemne zniesienie kosztów postępowania oznacza, że żadna ze stron nie zwraca tych kosztów ani w całości, ani w części drugiej stronie. Np. powód poniósł koszty dojazdu na posiedzenie przed sądem (np. 50 zł), a pozwany był reprezentowany przez adwokata i poniósł określone koszty z tym związane (np. 2000 zł). Wzajemne zniesienie kosztów oznacza, że żadne zwroty, ani wyrównanie nie jest dokonywane i w rezultacie pozwany poniósł koszty w wysokości 50 zł, a powód – 2000 zł.  

Prawdopodobnie sąd umorzył postępowanie, gdyż strony zawarły ugodę przed tym sądem. Sąd wydaje bowiem postanowienie o postępowania m. in., jeżeli powód cofnął ze skutkiem prawnym pozew lub jeżeli wydanie wyroku stało się z innych przyczyn zbędne lub niedopuszczalne – np. zawarto ugodę. W takiej sytuacji umorzenie ma ten skutek, że postępowanie ulega zakończeniu, a koszty zostają wzajemnie zniesione. W szczególności skutkiem umorzenia postępowania na skutek ugody czy cofnięcia pozwu, nie jest tzw. powaga rzeczy osądzonej. Powód może więc przeciwko pozwanym ponownie wytoczyć proces, w tej samej sprawie. Jednakże w tym kolejnym postępowaniu znaczenie będzie miała podstawa umorzenia postępowania poprzedniego. Jeśli bowiem przesłanką umorzenia było zawarcie ugody albo cofnięcie pozwu połączone ze zrzeczeniem się roszczenia, sąd w kolejnym postępowaniu weźmie te okoliczności pod uwagę. 


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika