Przejęcie długu i zbycie udziału w spadku

Pytanie:

"Mąż mojej siostry od lat jest bardzo poważnie zadłużony u jednego z naszych bliskich kuzynów. Obecnie toczy się postępowanie spadkowe po naszych krewnych, a postępowanie dotyczące naszych rodziców jest już zakończone. W wyniku tego zakończonego postępowania moja siostra uzyskuje spadek w wysokości 1/24 udziału w dwóch nieruchomościach. Wartość ta wystarcza z niewielką nadwyżką na pokrycie długu męża mojej siostry i dlatego siostra chciałaby przekazać odpowiednią część swoich udziałów dla kuzyna tytułem zwolnienia jej męża z długu. Nie ma dotychczas fizycznego podziału nieruchomości na spadkobierców, ponieważ postępowanie po innych spadkodawcach jeszcze trwa i może bardzo przeciągnąć się w czasie, a sprawę między kuzynem siostra chciałaby załatwić już teraz. W jaki sposób należy załatwić przekazanie części udziałów siostry dla naszego kuzyna, aby pokryć zadłużenie jej męża i zostać całkowicie uwolnionym od tego długu? Mam pełne pełnomocnictwo siostry do postępowania spadkowego. Czy mogę na tej podstawie występować w sprawie uregulowania ww. sprawy, czy też powinnam mieć oddzielne pełnomocnictwo do reprezentowania siostry i ewentualnie jej męża dla załatwienia sprawy z kuzynem?"

Odpowiedź prawnika: Przejęcie długu i zbycie udziału w spadku

Spadkobierca może zbyć w całości lub w części spadek. Spadkobierca może też zbyć udział w spadku. Nie ma więc przeszkód, aby dokonać rozporządzenia spadkiem jeszcze przed dokonaniem działu spadku. Jednakże zbycia spadku spadkobierca może dokonać po złożeniu oświadczenia o przyjęciu spadku. Kodeks cywilny dla umowy zbycia spadku wymaga dochowania formy aktu notarialnego.

Przed dokonaniem zbycia spadku na rzecz osoby trzeciej Pani siostra powinna zawrzeć z kuzynem umowę przejęcia długu. Na jej podstawie mąż siostry zostanie zwolniony z długu, a siostra stanie się dłużnikiem kuzyna. Dla ważności tej umowy konieczne będzie wyrażenie przez męża siostry zgody na przejęcie długu. O ile umowa przejęcia długu dla swej ważności wymaga zachowania formy aktu notarialnego, to zgoda męża siostry na dokonanie przejęcia długu zawarta może być w każdej formie. Kiedy już nastąpi przejęcie długu przez Pani siostrę, będzie ona mogła zbyć udział w spadku na rzecz kuzyna, celem spłaty długu.

Zasadą jest, że każdej czynności prawnej można dokonać przez pełnomocnika, chyba że w ustawie zawarte zostało zastrzeżenie przeciwne, albo niemożność dokonania jej przez pełnomocnika wynika z właściwości czynności prawnej. Ponieważ w ustawie nie ma zakazu zawierania przez pełnomocnika umów przejęcia długu oraz umów dotyczących spadku, obie te umowy można zawrzeć przez pełnomocnika. Pełnomocnictwo dotyczące postępowania spadkowego jest pełnomocnictwem ogólnym do zastępowania strony we wszystkich czynnościach dotyczących spadku. Natomiast dla zbycia spadku oraz dla przejęcia długu konieczne jest pełnomocnictwo do poszczególnych czynności. Konieczne więc będzie sporządzenie przez Pani siostrę dwóch pełnomocnictw upoważniających do zbycia spadku oraz do złożenia oświadczenia o przejęcie długu. Pełnomocnictwa te musza określać drugą stronę umowy, przedmiot umowy oraz treść mającego zostać złożonego oświadczenia woli. Należy też pamiętać, że dla ważności pełnomocnictwa konieczne jest zachowanie tej samej formy, która konieczna jest do dokonania czynności prawnej, do której pełnomocnictwo upoważnia. Tak więc pełnomocnictwo do zbycia udziału w spadku powinno zostać dokonane w formie aktu notarialnego, natomiast dla ważności pełnomocnictwa do zawarcia umowy przejęcia długu wystarczy zachowanie formy pisemnej.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika