Zachowanie sędziego na rozprawie

Pytanie:

"Sędzia, pozwala sobie na sali sądowej na niemające związku ze sprawą, amatorskie, mylne i obraźliwe określenie osobowości jednej ze stron. Na pytanie strony jakie ma kwalifikacje na psychologa, strona usłyszała, że sędzia jest tak jakby psychologiem. Nadmieniam, że psychologiem jest właśnie rzeczona strona sprawy. Czy sędzia nie naruszył żadnych przepisów?"

Odpowiedź prawnika: Zachowanie sędziego na rozprawie

Zgodnie z art. 82 §2 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. Prawo o ustroju sądów powszechnych, sędzia powinien w służbie i poza służbą strzec powagi stanowiska sędziego i unikać wszystkiego, co mogłoby przynieść ujmę godności sędziego lub osłabiać zaufanie do jego bezstronności. Z kolei w myśl art. 107 §1 ustawy, za przewinienia służbowe, w tym za oczywistą i rażącą obrazę przepisów prawa i uchybienia godności urzędu (przewinienia dyscyplinarne), sędzia odpowiada dyscyplinarnie. Bez znajomości całokształtu stanu faktycznego nie sposób jednak ocenić, czy opisywane zachowanie można uznać za sprzeczne z wymienionymi przepisami. O tym mogą orzec jedynie sądy dyscyplinarne, którymi są sądy apelacyjne w pierwszej instancji, a Sąd Najwyższy w drugiej instancji (art. 110 ustawy).


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika