Żądanie eksmisji w formularzu pozwu o czynsz

Pytanie:

"Najemca zalegał z czynszem i w związku z tym została mu przez właściciela skutecznie wypowiedziana umowa. Dłużnik nadal zalegał z czynszem i nie opuścił mieszkania. Właściciel wystąpił z pozwem w postępowaniu uproszczonym o zapłatę czynszu. Czy w takim pozwie w postępowaniu uproszczonym o zapłatę czynszu na formularzu pozwu w punkcie 6.2 "inne żądanie... nakazanie określonego zachowania", można wpisać żądanie orzeczenia o eksmisji? Można chyba wystąpić po prostu z pozwem o eksmisję, ale chodzi o to czy też jest taka możliwość j.w. (tzn. może wtedy sąd wyłączy to do postępowania odrębnego?)"

Odpowiedź prawnika: Żądanie eksmisji w formularzu pozwu o czynsz

Odpowiadając na zadane pytanie, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na dwa zapisy kodeksu postępowania cywilnego. W pierwszej kolejności należy się zastanowić, czy roszczenie o eksmisję jest roszczeniem, które co do zasady może być dochodzone w postępowaniu uproszczonym.
Zgodnie art. 505[1] kpc przepisy dotyczące postępowania uproszczonego stosuje się w następujących sprawach należących do właściwości sądów rejonowych:
  1.  o roszczenia wynikające z umów, jeżeli wartość przedmiotu sporu nie przekracza dziesięciu tysięcy złotych, a w sprawach o roszczenia wynikające z rękojmi, gwarancji jakości lub z niezgodności towaru konsumpcyjnego z umową sprzedaży konsumenckiej, jeżeli wartość przedmiotu umowy nie przekracza tej kwoty,
  2. o zapłatę czynszu najmu lokali mieszkalnych i opłat obciążających najemcę oraz opłat z tytułu korzystania z lokalu mieszkalnego w spółdzielni mieszkaniowej bez względu na wartość przedmiotu sporu.

Roszczenie o eksmisję nie jest naszym zdaniem roszczeniem z umowy. Jest to roszczenie wynikające z faktu, że umowa np. wygasła. Roszczenie to wywodzi się np. z prawa własności Wynajmującego.

Ponadto należy zwrócić uwagę, że w postępowaniu uproszczonym mamy do czynienia z ograniczeniem możliwości kumulacji roszczeń. Zgodnie z art. 505[3] kpc, jednym pozwem można dochodzić tylko jednego roszczenia. Połączenie kilku roszczeń w jednym pozwie jest dopuszczalne tylko wtedy, gdy wynikają z tej samej umowy lub umów tego samego rodzaju. W wypadku niedopuszczalnego połączenia w jednym pozwie kilku roszczeń przewodniczący zarządza zwrot pozwu, stosując art. 130 [1] . Zgodnie z tym przepisem, jeżeli pismo procesowe, które powinno być wniesione na urzędowym formularzu, nie zostało wniesione na takim formularzu lub nie może otrzymać prawidłowego biegu na skutek niezachowania innych warunków formalnych, przewodniczący wzywa stronę do jego poprawienia lub uzupełnienia w terminie tygodniowym, przesyłając złożone pismo. Wezwanie powinno wskazywać wszystkie braki pisma oraz zawierać pouczenie.



Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika