Zajęcie komornicze a ograniczenia egzekucji

Pytanie:

"Czy w świetle przepisów prawa komornik może zająć (fizycznie) kasę fiskalną, która przecież jest narzędziem koniecznym do wykonywania zawodu, a więc zgodnie z informacjami zamieszczonymi na "e-prawnik.pl" ... nie podlega z mocy prawa egzekuzji komorniczej. "

Odpowiedź prawnika: Zajęcie komornicze a ograniczenia egzekucji

Ograniczenia egzekucji przewidziane w kodeksie postepowania cywilnego mają zawsze charakter wyjątków od zasady okreslonej w art. 803 k.p.c., zgodnie z którą tytuł wykonawczt stanowi podstawę do prowadzenia egzekucji o całe objęte nim roszczenie i ze wszystkich części majątku dłużnika, chyba że z treści tytułu wynika co innego. Ograniczenie egzekucji zawarte w art. 829 traktowac mnalezy więc jako wyjątek od zadady i nigdy wyjątku tego kwalifikować nie nalezy rozszerzająco. W analizowanej sytuacji, podstawą wyłączenia kasy fiskalnej od egzekucji nie byłby pkt 1 tego przepisu, mówiący o przedmiotach nie podlegających egzekucji niezbędnych do wykonywania zawodu, lecz punkt 4 tego przepisu, który mówi o wyłączeniu spod egzekucji narzędzi i innych przedmiotów niezbędnych do osobistej pracy zarobkowej dłużnika. Posiadanie kasy fiskalnej przez osobę, która trudni się sprzedażą i nalicza podatek VAT jest jego obowiązkiem. Dlatego też uzasadnione byłoby wyłączenie spod egzekucji tego przedmiotu wchodzacego w skład majątku dłużnika. Warto więc skierować do komornika i do sądu wniosek o wyłączenie tego przedmiotu spod egzekucji. Przepisy k.p.c. chronią przedsiębiorców przed egzekucja rzeczy niezbednych do prowadzenia działalności gospodarczej. Zgodnie z art. 1061 k.p.c., dłużnik może złożyć do sądu wniosek o wyłączenie z egzekucji rzeczy niezbednej do prowadzenia działalności gospodarczej w formie przedsiębiorstwa, wskazując we wniosku składniki swego mienia, z których jest możliwe zaspokojenie roszczenia wierzyciela w zamian za rzecz zwolnioną od zajęcia. O wyłączeniu tym orzeka sąd. Jeżeli więc wniosek o wyłączenie spod egzekucji nie zostanie rozpatrzony pomyślnie, warto skorzystać z możliwości przewidzianej w art. 1061 k.c.p.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Mariola 2014-05-10 09:30:52

    Dzień dobry, do mieszkania koleżanki wtargnął komornik, który moim zdaniem przekroczył w dużym stopniu granicę swoich uprawnień. Uszkodził drzwi wejściowe, meble w kuchni. Zajął rzeczy syna, który jest uczniem gimnazjum i ma informatykę jako przedmiot obowiązkowy. Nadmieniam, że jest koniec roku szkolnego i dziecko jej ma teraz poważne problemy bo w komputerze miał dużo zgromadzonych materiałów do nauki i z których na codzień korzystał. Zajął również, MP3, za 20 zł. którą kupił sobie sam za pieniążki jakie uskładał chodząc po kolędzie (bo jest ministrantem). Zabrał również aparat fotograficzny z prezentu z jego komunii.Ponadto zegarek jej męża, który odchodząc na emeryturę dostał jako prezent ze stosownym wygrawerowaniem Kopalnia Węgla Kamiennego... oraz telewizor. Niestety w protokole nie ujęto wogóle telewizora jako przedmiot zajęcia, a zabrano. W protokole również nie ma imiennego składu komisji biorącej udział w czynnościach komorniczych, są tylko jakieś nieczytelne parafki. Nie przedstawiono żadnych dokumentów uprawniających do przeprowadzenia przeszukania mieszkania.Uważam, że czynności pana komornika były w dużym stopniu niewłaściwe do jego uprawnień.Proszę o odpowiedź

  • Anna 2011-09-10 10:00:50

    Czy komornik może zająć komputer dziecku dziecku,który jest mu potrzebny do szkoły-nauka informatyki


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika