Zażalenie na postanowienie sądu II instancji

Pytanie:

"Strona pozwana wniosła do wydziału pracy sądu okręgowego jako sądu II instancji zażalenie na postanowienie sądu rejonowego w przedmiocie oddalenia wniosku o przywrócenie terminu do wniesienia apelacji przez pozwanego(wartość przedmiotu ewentualnego zaskarżenia wynosi 11 000 zł.) Sąd okręgowy oddalił w drodze postanowienia zażalenie pozwanego. W tej sytuacji zadałem pytanie czy istnieje możliwość wniesienia zażalenia na to postanowienie do Sądu Najwyższego. Na to pytanie otrzymałem od Państwa odpowiedź negatywną. W uzasadnieniu odpowiedzi stwierdzono, iż skarga kasacyjna przysługuje w przypadkach przewidzianych w art. 398 (1) par. 1 k.p.c. Moje wątpliwości budzi przepis art. 394(1) par. 2. Czy w w/w przepisie określenie " z wyjątkiem " dotyczy postanowień wydanych w wyniku rozpoznania zażalenia na postanowienia sądu pierwszej instancji?"

Odpowiedź prawnika: Zażalenie na postanowienie sądu II instancji

Przywołany przez Pana art. 3941 par. 2 kodeksu postępowania cywilnego stanowi, iż w sprawach, w których przysługuje skarga kasacyjna, zażalenie przysługuje także na postanowienie sądu drugiej instancji kończące postępowanie w sprawie, z wyjątkiem postanowień w przedmiocie odrzucenia pozwu albo umorzenia postępowania, a także postanowień wydanych w wyniku rozpoznania zażalenia na postanowienia sądu pierwszej instancji.

W poprzednim stanie prawnym (obowiązującym do 6 lutego 2005 r.) istniał spór co do tego, czy na postanowienie sądu drugiej instancji oddalające zażalenie na postanowienie o oddalenie wniosku o przywrócenie terminu służy kasacja, czy zażalenie. Spory rozwiały w nowym stanie prawnym przepisy dotyczące skargi kasacyjnej. Przewidują one, iż w tym wypadku nie przysługuje stronie skarga kasacyjna, jednak służy stronie środek zaskarżenia w postaci zażalenia na postanowienie Sądu Najwyższego pod warunkiem jednak, iż jako wartość przedmiotu zaskarżenia przekracza 10.000 zł (poprzednie pytanie zdawało się dotyczyć możliwości wniesienia kasacji).


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika