Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

  • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

  • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)

Zażalenie na umorzenie dochodzenia

Pytanie: 1 z 3 Następne Po złożeniu do Prokuratora Rejonowego doniesienia o popełnieniu przestępstwa zostało wszczęte pod nadzorem Prokuratury przez Policję dochodzenie o przestępstwo. Po pewnym czasie z Prokuratury Rejonowej otrzymałem zawiadomienie o umorzeniu dochodzenia na podstawie art.17 par.1 pkt 2 kpk. Chcąc złożyć zażalenie na postanowienie o umorzeniu dochodzenia udałem się do Prokuratury z zamiarem zapoznania się z aktami sprawy, jednakże odmówiono mi wglądu do akt jednocześnie informując, iż nie mogę złożyć zażalenia z uwagi, że nie jestem (według Prokuratora) w sprawie stroną, pokrzywdzonym. Co mogę zrobić w sytuacji, gdy moim zdaniem Prokurator w związku z dostarczonym przeze mnie materiałem dowodowym nie słusznie umorzył dochodzenie, uniemożliwia mi wgląd do akt sprawy oraz zablokował złożenie zażalenia na umorzenie dochodzenia przez wysłanie mi zawiadomienia o umorzeniu dochodzenia? Czy otrzymane z Prokuratury zawiadomienie o umorzeniu dochodzenia należy traktować jak postanowienie o odmowie wszczęcia postępowania lub umorzeniu postępowania? O ile tak jak mogę złożyć zażalenie na zawiadomienie o umorzeniu dochodzenia nie mając dostępu do akt sprawy oraz nie znając uzasadnienia zawiadomienia o umorzeniu dochodzenia?

Odpowiedź specjalisty e-prawnik.pl - ZADAJ PYTANIE:

Jeśli doszło do umorzenia postępowania przygotowawczego, to musiało to nastąpić w postaci postanowienia. Prokuratura natomiast wysłała jedynie zawiadomienie o umorzeniu. Inaczej mówiąc prokuratura wysłała zawiadomienie, że wydano postanowienie o umorzeniu postępowania przygotowawczego prowadzonego w postaci dochodzenia. Podstawą umorzenia był art. 17 par. 1 pkt 2 kodeksu postępowania karnego, który stanowi, że postępowanie wszczęte należy umorzyć jeśli czyn nie zawiera znamion czynu zabronionego (nie jest przestępstwem) albo ustawa stanowi, że sprawca nie popełnia przestępstwa (w normalnym układzie jest przestępstwem, lecz przy uwzględnieniu konkretnych sytuacji ustawa stanowi, że nim nie jest np. obrona konieczna, czy stanu wyższej konieczności).

O wszczęciu, odmowie wszczęcia albo o umorzeniu dochodzenia zawiadamia się osobę lub instytucję państwową, samorządową lub społeczną, która złożyła zawiadomienie o przestępstwie, oraz ujawnionego pokrzywdzonego, a o umorzeniu także podejrzanego - z pouczeniem o przysługujących im uprawnieniach. Taką osobą, która złożyła zawiadomienie jest Pan. Nie podał Pan czy jest Pan jednocześnie pokrzywdzonym w tej sprawie. Zakładamy zatem, że złożył Pan doniesienie przedkładając odpowiednie dowody, lecz nie jest Pan osobą pokrzywdzoną. Bez względu na to obowiązkiem prokuratury było zawiadomienie Pana o umorzeniu dochodzenia - co prokuratura niewątpliwie uczyniła.

Pokrzywdzonemu oraz instytucji państwowej, samorządowej lub społecznej przysługuje zażalenie na postanowienie o odmowie wszczęcia śledztwa, a stronom - na postanowienie o jego umorzeniu. Uprawnionym do złożenia zażalenia przysługuje prawo przejrzenia akt. Zatem na odmowę wszczęcia postępowania (taka sytuacja nie zachodzi w pytaniu) służy zażalenie pokrzywdzonemu oraz wymienionym instytucjom. Nie przysługuje ono zawiadamiającemu jeśli nie jest on jednocześnie jedną z tych osób (pokrzywdzonym, instytucją państwową, samorządową, społeczną). W sytuacji opisanej w pytaniu wydane zostało postanowienie o umorzeniu dochodzenia. Na to postanowienie zażalenie przysługuje stronom. Stronami w postępowaniu przygotowawczym są pokrzywdzony i podejrzany. Nie jest stroną osoba zawiadamiająca o popełnieniu przestępstwa sama w sobie, jeśli nie jest jedną z tych dwóch podmiotów (pokrzywdzony, podejrzany). Efektem czego skoro zawiadamiającemu nie służy zażalenie, nie ma on prawa do przejrzenia akt. Reasumując nie ma Pan prawa do złożenia zażalenia i zapoznania się z aktami postępowania. Wprawdzie samo zapoznanie się z aktami jest dopuszczalne, lecz tylko za zgodą prokuratora.

Czy ten artykuł wyjaśnił wszystkie poszukiwane przez Ciebie informacje prawne?

TAK NIE

 

Komentarze: Zażalenie na umorzenie dochodzenia

  • Marta 2013-05-21 16:41:58

    Re: Zażalenie na umorzenie dochodzenia

    Ja również otrzymałam umorzenie w sprawie nie alimentacji mimo,że ojciec dziecka od kilku lat uchyla sie od placenia na rzecz syna. Złozyłam juz zażalenie ktore przysługuje od daty doręczenia 7 dni i również uzyskalam wgląd do akt sprawy macie takie prawo i nikt wam nie zabroni. Możecie tez złożyc na pismie ze chcecie kserokopię zeznań ojca dziecka i na tej podstawie mozecie zlozyc zazalenie. Ja otrzymalam juz pismo z sadu ze niedlugo sprawa w zwiazku z umozeniem sledztwa. Bylam u prawnika i powiedzial ze sa to ciezkie sprawy,a ale my matki musimy wykazac sie dowodami i bronic dziecka,ze ojciec jejst w stanie placic a tego nie robi. Glowa do góry nie poddawajcie się.

  • Bozena 2011-06-21 21:04:19

    Re: Zażalenie na umorzenie dochodzenia

    z tym zazaleniem to roznie bywa ja dostalam takze wczoraj od prokuratora pismo w ktorym stwierdzila pani prokurator ze umarza postepowanie - wiec bede pisac zazalenie na decyzje prokuratora bo nie zgadzam sie z jej uzasadnieniem- poniewaz sa tam zawarte nie prawdziwe fakty. Zaczelo sie od tego ze zlozylam donos na bylego meza o niealimentacji to znaczy moj byly maz nie placi i ukrywa sie. Nie pobieraam alimentow z MOPS bo mieszkam po za granicami kraju i mi nie przysluguje to dla tego, a w uzasadnieniu napisala pani prokurator ze ja takie swiadczenia mam z MOPS wyplacane - wiec istnieje juz rozbierznosc od prawdy( ciekawa jestem skad ona miala takie falszywe informacje?) wiec pisze zazalenie.


Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Zaufało nam już:
  • 0
  • 2
  • 3
  • 5
  • 4
  • 0
  • 5
  • osób

Opinie naszych klientów

  • tomasz

    ocena usługi:

    W pełni wyczerpująca treść odpowiedzi
  • Seweryn

    ocena usługi:

    Dziękuję za poradę. Bardzo wyczerpująca i dokładna odpowiedź. Mam nadzieję, że pomoże mi ona rozwiązać mój problem. Kontakt również bardzo dobry. Świetna obsługa. Dobrze, że jest taki portal jak e-prawnik. Polecam wszystkim.
  • CZESŁAW

    ocena usługi:

    PORADA USYSTEMATYZOWANA TEMATYCZNIE , KOMPLEKSOWA , NAPISANA W DOSTĘPNYM \" JĘZYKU\". ODPOWIADA KROK PO KROKU NA ZADANE PYTANIA. CO NAJWAŻNIEJSZE - WIEM JAK DALEJ POSTĘPOWAĆ ....POLECAM KORZYSTANIE Z TEJ FORMY . Czesław
  • Maja

    ocena usługi:

  • Paweł

    ocena usługi:

    To jest druga usługa , z której jestem bardzo zadowolony. Opinia zrozumiała, profesjonalna usługa warta polecenia. Dziękuję Paweł.
  • Marian

    ocena usługi:

    Polecam Opinia jasna i zrozumiała jak wszystkie dotychczsowe. Pozdrawiam cały zespół
  • gs

    ocena usługi:

    Dziękuję za opinię .Fajnie ,że można w dość łatwy i szybki sposób otrzymać poradę prawną. Świetna obsługa i kontakt oraz podejście do klienta bardzo profesjonalne , a sama opinia jasna, krótka i zrozumiała.Podoba mi się również to, że po otrzymaniu opini można jeszcze wyjaśnić pewne zagadnienia. Polecam. Pozdrawiam Biuro obsługi klienta i cały Zespół prawników.
  • Bogusław

    ocena usługi:

    Bardzo dziękuję za wnikliwe i profesjonalne wyjaśnienia dotyczące mojej sprawy. Konkluzja rozważań prawnych jest jasna i jednoznaczna, mam nadzieję, że dzięki niej uda mi się zakończyć pozytywnie moją sprawę. Cieszę się, że istnieje tak profesjonalny i życzliwy portal jak e-prawnik.pl. Będę polecał wszystkim. Pozdrawiam serdecznie cały Zespół. Bogusław
  • Maria

    ocena usługi:

    Dziękuję za pomoc. Maria
  • teresa

    ocena usługi:

    Jestem zadwolona z usługi. Otrzymałam wyczerpującą odpowiedź. W razie wątpliwości można \"dopytać\".
  • Paweł

    ocena usługi:

    Jestem bardzo zadowolony z opini,bardzo przejrzysta i zrozumiała .Polecę znajomym .Dziękuję Paweł.
  • Joanna

    ocena usługi:

  • Edward

    ocena usługi:

    Człowiek prosząc o poradę,podświadomie myśli o korzystnym dla niego rozwiązaniu,nie zawsze tak jest,niestety, lecz opinia prawna,wystawiona przez e-prawnik, w sposób czytelny dla nas, pokazuje jak można bronić się przed,mówiąc kolokwialne,oszustami,żerującymi na naszej niewiedzy
  • Zbigniew

    ocena usługi:

    Jestem usatysfakcjonowany szybką, profesjonalną obsługą portalu e-prawnik. Podoba mi się szerokie podejście do rozwiązywanych problemów prawnych, ich uzasadnianie piśmiennictwem, oraz kontakty w celu sprecyzowania tych problemów.
  • Bożena

    ocena usługi:

    Polecam ,fachowa szybka obsługa kompetentni doradcy , szybka odpowiedz pomocna, bez wychodzenia z domu.Wiem jak rozwiązac mój problem dziękuję.
  • Józef

    ocena usługi:

    Opinia w pełni spełniła moje oczekiwania . Zagadnienia zostały opisane wielowątkowo co rozwiało nurtujące mnie wątpliwości. Napisana językiem wystarczająco zrozumiałym.
  • Janusz

    ocena usługi:

    Dziękuję za opinię, chocjaż nie po mojej myśli ale dobra. Cieszy mnie że istnieje coś takiego jak e-prawnik.pl Dzięki Janusz


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane