Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

 • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

 • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)


Zmiana pozwu o świadczenia za dalsze okresy

Pytanie: W sprawach o świadczenia powtarzające się można nadto rozszerzyć żądanie pozwu o świadczenia za dalsze okresy - stanowi art. 383 kpc. Jeśli zapadnie wyrok sądu rejonowego wydziału pracy zasądzający 75 000 zł., za okres np. od 01.01.2001 r. do 30.04.2004 r., to czy w trakcie postępowania apelacyjnego przed sądem okręgowym (jeśli apelację wniosłaby strona przeciwna) mogę rozszerzyć żądanie pozwu za dalsze okresy tj. do 28.02.2005 r.? Dalsze rozszerzanie żądania pozwu nie było możliwe przed sądem rejonowym, ponieważ wartość przedmiotu sporu została określona na 75 000,00 zł., a do tej wartości przedmiotu sporu jest właściwy rzeczowo sąd rejonowy. Spór dotyczy zaniżania wynagrodzenia o określoną kwotę miesięcznie, czyli o świadczenia okresowe.

Odpowiedź specjalisty e-prawnik.pl - ZADAJ PYTANIE:

Artykuł przytoczony w treści pytania dopuszcza szczególny wypadek zmiany powództwa. Ta zmiana powództwa polega na rozszerzeniu żądania pozwu w sprawach o świadczenia powtarzające się za dalsze okresy. Najczęściej chodzi tu o alimenty, rentę odszkodowawczą, czynszu najmu lub dzierżawy. Żądanie pozwu można więc rozszerzyć żądając również zapłaty świadczeń, które stały się wymagalne po wydaniu wyroku przez sąd I instancji i które nie były objęte tym wyrokiem. Powództwo można zmienić do czasu zamknięcia rozprawy apelacyjnej. Zmiana polegająca na rozszerzeniu żądania w wypadkach świadczeń powtarzających się podlega opłacie wpisu, obliczonego od sumy wartości zaskarżenia i wartości rozszerzonego żądania. Za świadczenia powtarzające się uważa się świadczenia wynikające z tego samego (jednego) stosunku prawnego, które mają być spełniane w oznaczonych odstępach czasu. Są to więc świadczenia, które stają się wymagalne w wyznaczonych ściśle terminach. Za takie świadczenie okresowe można uznać wynagrodzenie z tytułu umowy o pracę. Naszym zdaniem możliwe jest rozszerzenie żądania pozwu w opisanej sytuacji. Przepis mówiący o tym, że zmiana powództwa jest dopuszczalne, jeśli nie wpływa na właściwość sądu, dotyczy postępowania przed sądami pierwszej instancji. Natomiast przepis mówiący o możliwości rozszerzenia żądania pozwu o świadczenia powtarzające się za dalsze okresy dotyczy postępowania apelacyjnego. Oba przepisy należy naszym zdaniem uznać za określające warunki zmiany pozwu odrębnie dla każdego z tych postępowań. Warto też pamiętać, iż w razie niedopuszczalnej zmiany żądania pozwu w postępowaniu apelacyjnym nie uzasadnia odrzucenia apelacji w sytuacji, gdy zaskarżony został wyrok oddalający powództwo.

Czy ten artykuł wyjaśnił wszystkie poszukiwane przez Ciebie informacje prawne?

TAK NIE

 

Komentarze: Zmiana pozwu o świadczenia za dalsze okresy

  Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Opinie naszych klientów

 • Małgorzata

  ocena usługi:

  wszystkim niezdecydowanym serdecznie polecam portal e-prawnik.Ogromny plus dla portalu, że moja sprawa została bardzo dogłębnie zbadana. Stanowisko prawne i dalsza ścieżka postępowania jasno określona.Wszystkie moje wątpliwości, które nasuwały mi się po otrzymaniu opinii sukcesywnie przez kilka dni zostały wyjaśnione.Drugi ogromny plus za bardzo szybki czas reakcji na moja wysyłana korespondencję.Dzięki kontaktowi z portalem e-prawnik mam poczucie, że nie jestem sama z problemem.Biorąc pod uwagę konkurencyjną na rynku cenę za usługę, z całym przekonaniem mogę potwierdzić, że była tego warta.
 • Z. Wiśniewski

  ocena usługi:

  Jestem wysoce usatysfakcjonowany pracą zespołu e-prawnik.pl Gorąco polecam
 • Renata

  ocena usługi:

 • Damian

  ocena usługi:

 • Zbyszek

  ocena usługi:

  Biuro e-prawnik pomogło w sprawie, za co dziękuje.
 • Agnieszka

  ocena usługi:

  Bardzo trafna i rzeczowa obsługa Polecam wszystkim, którzy potrzebują porady prawnej
 • Sławomir

  ocena usługi:

  Dziękuję za poradę. Bardzo pomocny serwis, rzeczowe odpowiedzi, krótki czas oczekiwania na wycenę opinii. Naprawdę jestem zadowolony. Polecam
 • Wiesława

  ocena usługi:

  Dziękuję..., otrzymałam jasną i profesjonalną odpowiedź polecam Wiesława
 • Adam

  ocena usługi:

  Dzięki bardzo merytorycznej opinii oszczędzono mi przegranej sprawy w Sądzie .
 • Dorota

  ocena usługi:

  polecam, szybko i konkretnie
 • Anna

  ocena usługi:

 • Halina

  ocena usługi:

  Jestem zadowolona, otrzymałam jasną dla mnie jasną odpowiedź. Polecam.
 • Halina

  ocena usługi:

  Jestem zadowolona, otrzymałam jasną dla mnie jasną odpowiedź. Polecam.
 • Katarzyna

  ocena usługi:

  Profesjonalnie i dokladnie.napewno będę jeszcze korzystać. Dziękuję Katarzyna
 • Adam

  ocena usługi:

  Bardzo wyczerpująca opinia, na temat, bez zbędnych komentarzy.
 • Małgorzata

  ocena usługi:

  Bardzo dobra, fachowa obsługa, rzetelne i profesjonalne podejście do tematu, bardzo dziękuję i polecam
 • Piotr

  ocena usługi:

  jestem bardzo zadowolony. pelny profesjonalizm, polecam wszystkim osobom potrzebujacym porady prawnej
Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane