Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

  • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

  • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)


Zmiana pozwu o świadczenia za dalsze okresy

Pytanie: W sprawach o świadczenia powtarzające się można nadto rozszerzyć żądanie pozwu o świadczenia za dalsze okresy - stanowi art. 383 kpc. Jeśli zapadnie wyrok sądu rejonowego wydziału pracy zasądzający 75 000 zł., za okres np. od 01.01.2001 r. do 30.04.2004 r., to czy w trakcie postępowania apelacyjnego przed sądem okręgowym (jeśli apelację wniosłaby strona przeciwna) mogę rozszerzyć żądanie pozwu za dalsze okresy tj. do 28.02.2005 r.? Dalsze rozszerzanie żądania pozwu nie było możliwe przed sądem rejonowym, ponieważ wartość przedmiotu sporu została określona na 75 000,00 zł., a do tej wartości przedmiotu sporu jest właściwy rzeczowo sąd rejonowy. Spór dotyczy zaniżania wynagrodzenia o określoną kwotę miesięcznie, czyli o świadczenia okresowe.

Odpowiedź specjalisty e-prawnik.pl - ZADAJ PYTANIE:

Artykuł przytoczony w treści pytania dopuszcza szczególny wypadek zmiany powództwa. Ta zmiana powództwa polega na rozszerzeniu żądania pozwu w sprawach o świadczenia powtarzające się za dalsze okresy. Najczęściej chodzi tu o alimenty, rentę odszkodowawczą, czynszu najmu lub dzierżawy. Żądanie pozwu można więc rozszerzyć żądając również zapłaty świadczeń, które stały się wymagalne po wydaniu wyroku przez sąd I instancji i które nie były objęte tym wyrokiem. Powództwo można zmienić do czasu zamknięcia rozprawy apelacyjnej. Zmiana polegająca na rozszerzeniu żądania w wypadkach świadczeń powtarzających się podlega opłacie wpisu, obliczonego od sumy wartości zaskarżenia i wartości rozszerzonego żądania. Za świadczenia powtarzające się uważa się świadczenia wynikające z tego samego (jednego) stosunku prawnego, które mają być spełniane w oznaczonych odstępach czasu. Są to więc świadczenia, które stają się wymagalne w wyznaczonych ściśle terminach. Za takie świadczenie okresowe można uznać wynagrodzenie z tytułu umowy o pracę. Naszym zdaniem możliwe jest rozszerzenie żądania pozwu w opisanej sytuacji. Przepis mówiący o tym, że zmiana powództwa jest dopuszczalne, jeśli nie wpływa na właściwość sądu, dotyczy postępowania przed sądami pierwszej instancji. Natomiast przepis mówiący o możliwości rozszerzenia żądania pozwu o świadczenia powtarzające się za dalsze okresy dotyczy postępowania apelacyjnego. Oba przepisy należy naszym zdaniem uznać za określające warunki zmiany pozwu odrębnie dla każdego z tych postępowań. Warto też pamiętać, iż w razie niedopuszczalnej zmiany żądania pozwu w postępowaniu apelacyjnym nie uzasadnia odrzucenia apelacji w sytuacji, gdy zaskarżony został wyrok oddalający powództwo.

Czy ten artykuł wyjaśnił wszystkie poszukiwane przez Ciebie informacje prawne?

TAK NIE

 

Komentarze: Zmiana pozwu o świadczenia za dalsze okresy

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Opinie naszych klientów

  • Agnieszka

    ocena usługi:

    Bardzo dziękuje i polecam w 100% Profesjonalne i rzetelne podejście do sprawy oraz wyczerpujące odpowiedzi na zadane przeze mnie pytania.Jeszcze raz bardzo dziękuję
  • Wiesława

    ocena usługi:

    Bardzo wyczerpująca opinia. Jestem bardzo zadowolona z pomocy. Dziękuję.
  • Daniel

    ocena usługi:

  • TT

    ocena usługi:

  • Cz. D

    ocena usługi:

  • Adiemi

    ocena usługi:

    wyczerpująca opinia , podparta ustawami, możliwość zadania pytań dodatkowych i wszystko bez wychodzenia z domu. Serdecznie polecam
  • Wojciech

    ocena usługi:

  • Małgorzata

    ocena usługi:

    Niezwykle rzetelna pomoc. Wnikliwie rozpatrzona sprawa i wyczerpująca odpowiedź. Jestem bardzo zadowolona i z pewnością będę częściej zasięgać tak fachowych porad.
  • JS

    ocena usługi:

    Terminowo, jasno.
  • Artur

    ocena usługi:

  • Iwona

    ocena usługi:

  • Anna

    ocena usługi:

    Dostałam niezwykle rzetelną , popartą paragrafami, ustawami, informację, bardzo dziękuję!
  • Dorota G.

    ocena usługi:

    Bardzo wyczerpująco i profesjonalnie. Dziękuję i z pewnością będę polecać.
  • Michał K.

    ocena usługi:

    Szybka wycena, fachowa porada podparta paragrafami, dziękuję za pomoc i gorąco polecam.
  • Mariusz

    ocena usługi:

  • edek

    ocena usługi:

    Bardzo dobrze.
  • Janina

    ocena usługi:

    Opinia bardzo jasno przedstawiona. Odpowiedzi na pytania wyczerpujące i zrozumiałe. Wzory wniosków do sądu również dołączone. Bardzo polecam tę formę pomocy.




Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane