Zniesienie współwłasności a udział najemcy

Pytanie:

"Czy najemca ma interes prawny w rozumieniu art. 510 kodeksu postępowania cywilnego i może przystąpić do postępowania o zniesienie współwłasności w następujących okolicznościach: Właścicielami są w 3/4 osoby prywatne i w 1/4 gmina. Najemca uważa, że ma interes prawny w postępowaniu o zniesienie współwłasności, jeśli jednym z właścicieli jest gmina (tylko w takim przypadku), w kontekście art. 34 ustawy o gospodarce nieruchomościami. Mianowicie jeśli mieszkanie, które wynajmuje, przypadnie w podziale gminie, to będzie mógł skorzystać z prawa pierwokupu, ujętego w art. 34 w/w ustawy. Jeśli przypadnie osobie prywatnej, to jego sytuacja prawna kształtuje się zupełnie inaczej. W związku z tym najemca uważa, że ma w przystąpieniu do sprawy i przedstawieniu argumentów przemawiających za przydzieleniem tego właśnie lokalu gminie, interes prawny (bo oparty na art. 34 ustawy jw.), a nie jedynie interes faktyczny."

Odpowiedź prawnika: Zniesienie współwłasności a udział najemcy

Zgodnie z przepisami dotyczącymi postępowania nieprocesowego każda osoba mająca interes prawny może przystąpić do postępowania jako jego uczestnik. Wspomniany interes dotyczy rozstrzygnięcia sprawy; przy tym nie może to być interes czysto gospodarzy (np. wzrost wartości). Interes prawny osoby, która chce brać udział w sprawie może wiązać się z mającym zapaść rozstrzygnięciem również w sposób pośredni, nie mający związku z istotą sprawy (nie musi to być więc współwłaściciel dzielonej nieruchomości, może to być wierzyciel jednego z nich). W razie podziału nieruchomości najemca nie ma interesu prawnego, uzasadniającego udział w postępowaniu. Jego interesy, wynikające ze stosunku najmu będą zabezpieczone bez względu na to, komu przypadnie dana część budynku. Prawo pierwokupu, przysługujące najemcy wobec gminy w wypadku sprzedaży mieszkania, będącego jej własnością w tym momencie nie istnieje. Nie ma więc interesu prawnego związanego ze wspomnianym przepisem ustawy o gospodarce nieruchomościami.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika