Zwrot kosztów zabezpieczenia roszczenia

Pytanie:

"Czy mogę skutecznie domagać się od dłużnika zwrotu kosztów, jakie poniosłem wnosząc o zabezpieczenie roszczenia oraz w wyniku samego zabezpieczenia? A czy przysługuje mi jakiś zwrot kosztów, gdy wniosek zostanie rozpatrzony negatywnie (po wcześniejszym uiszczeniu 30 zł w znakach sądowych i po uiszczeniu 1/5 wartości roszczenia, w zakresie którego wnoszę o zabezpieczenie)? "

Odpowiedź prawnika: Zwrot kosztów zabezpieczenia roszczenia

O kosztach postępowania zabezpieczającego sąd rozstrzyga w orzeczeniu kończącym postępowanie w sprawie, a o kosztach postępowania zabezpieczającego później powstałych rozstrzyga na wniosek strony sąd, który udzielił zabezpieczenia. Dłużnik będzie więc zobowiązany do zwrotu kosztów w razie swojej przegranej.

Jeżeli postanowienie, w którym udzielono zabezpieczenia, zostało wydane przed wszczęciem postępowania w sprawie, a wierzyciel nie wytoczył sprawy w wyznaczonym terminie, dłużnik może w terminie dwóch tygodni od upływu tego terminu złożyć wniosek o przyznanie mu kosztów. W tym terminie wniosek taki może zgłosić wierzyciel, jeżeli nie wytoczył sprawy dlatego, że dłużnik zaspokoił jego roszczenie.

Jeżeli sąd odrzuci wniosek o udzielenie zabezpieczenia, kaucja podlega zwrotowi. Taka sytuacja oznacza też, iż żądanie zabezpieczenia było bezpodstawne, stąd wierzyciel nie może żądać zwrotu kosztów (opłaty sądowej) od dłużnika.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika