Zwrot opłaty od pozwu lub zażalenia od Sądu.

Pytanie:

"W ubiegłym roku mąż założył sprawę z powództwa cywilnego przeciwko Skarbowi Państwa za niesłuszny pół roczny dozór policyjny, który zasadził Sąd Okręgowy po zwolnieniu męża z półrocznego aresztu. Mąż z tytułu niesłusznego aresztowania wcześniej otrzymał odszkodowanie i zadośćuczynienie od Skarbu Państwa. Następnie wystąpił o odszkodowanie z tytułu poniesionych w tym okresie, udokumentowanych szkód materialnych w wysokości 246.820,78zł i zadośćuczynienie za okres dozoru w wysokości 1.350.000,00zł, t.j. łącznie 1.590.682,07zł . W tym wypadku, ponieważ była to sprawa z powództwa cywilnego, musiał wpłacić opłatę od pozwu w wysokości 84.732,00zł, co uczynił. Sąd Okręgowy odrzucił pozew. Mąż złożył apelację do Sądu Apelacyjnego. W tym wypadku, również musiał wpłacić opłatę sadową od zażalenia w wysokości 16.947,00zł. Sąd Apelacyjny wrócił sprawę do ponownego rozpatrzenia do Sądu Okręgowego. Kwota zasądzona, stanowi około 11% całkowitego roszczenia męża. Po ponownym rozpatrzeniu, Sąd Okręgowy zasądził od Skarbu Państwa, na rzecz męża kwotę 100.700,00zł tytułem odszkodowania i 75.000,00zł tytułem zadośćuczynienia. W jakiej formie zwrócić się ma mąż do Sądu o zwrot opłaty od pozwu w wysokości 84.732,00zł z Sądu Okręgowego oraz 16.947,00 zł opłaty sądowej od zażalenia z Sądu Apelacyjnego i kiedy to powinien zrobić? Czy należy mu się zwrot całej wpłaconej kwoty w pierwszej i drugiej instancji (jeśli żadna ze stron nie wniesie zażalenia)? Czy też jest to wyliczane procentowo, w zależności od wysokości roszczeń? "

Odpowiedź prawnika: Zwrot opłaty od pozwu lub zażalenia od Sądu.

Kosztów (w tym także kosztów sądowych) można żądać od przeciwnika procesowego, który przegrał proces. Jeżeli żądania zostały uwzględnione tylko częściowo, koszty między stronami zostaną stosunkowo rozdzielone albo wzajemnie zniesione. W szczególnych wypadkach sąd może nałożyć obowiązek zwrotu całości kosztów przez jedną ze stron. Decydując o tym czy koszty wzajemnie znieść czy stosunkowo rozdzielić, sąd powinien oprzeć na słuszności rozstrzygnięcia w danej sytuacji. Pod uwagę bierze się koszty poniesione zarówno przez powoda jak i przez pozwanego.

O kosztach sąd orzeka w każdym orzeczeniu kończącym sprawę w instancji. Sąd drugiej instancji, uchylając zaskarżone orzeczenie i przekazując sprawę sądowi pierwszej instancji do rozpoznania, pozostawia temu sądowi rozstrzygnięcie o kosztach instancji odwoławczej. Roszczenie o zwrot kosztów wygasa, jeśli strona najpóźniej przed zamknięciem rozprawy bezpośrednio poprzedzającej wydanie orzeczenia nie złoży sądowi spisu kosztów albo nie zgłosi wniosku o przyznanie kosztów według norm przepisanych. Jednakże o kosztach należnych stronie działającej bez adwokata, radcy prawnego lub rzecznika patentowego sąd orzeka z urzędu.

Jeśli chodzi o zwrot opłat sądowych, to materia ta została uregulowana w ustawie o kosztach sądowych w sprawach cywilnych. Zasadą jest, że sąd nie zwraca opłat. Tylko w wyjątkowych wypadkach opłaty są zwracane.

Za postępowanie w pierwszej instancji zwrot możliwy jest tylko w sytuacji, gdy pozew zostałby odrzucony przez sąd przed wysłaniem odpisu drugiej stronie. Z opisanej przez Panią sytuacji wynika, że taka sytuacja nie miała miejsca w tym wypadku. Co oznacza, że zwrot opłaty będzie niemożliwy.

Zwrot opłaty od apelacji lub zażalenia możliwy jest tylko gdy środek zaskarżenia został uwzględniony z powodu oczywistego naruszenia prawa i stwierdzenia tego naruszenia przez sąd odwoławczy. Oczywiste naruszenie prawa jest definiowane w doktrynie oraz w orzecznictwie jako kwalifikowana postać naruszenia, polegająca na jego oczywistości, możliwej do ustalenia przy wykorzystaniu podstawowej wiedzy prawniczej. Tego rodzaju kwalifikowane naruszenie prawa powinno być stwierdzone w orzeczeniu uwzględniającym środek zaskarżenia (w uzasadnieniu wyroku lub postanowienia). Z opisanej przez Panią sytuacji wynika, że z taką sytuacją nie mieliśmy do czynienia w tym wypadku. Oznacza to, że zwrot opłaty będzie niemożliwy.

Opłaty są zwracane przez sąd z urzędu. Co oznacza, że nie trzeba o zwrot wnioskować. W wyjątkowych wypadkach może się zdarzyć, że sąd nie dokona zwrotu. Wtedy należy zwrócić się do sądu z wnioskiem o zwrot.

Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika