Kupno i sprzedaż samochodu przez małżonków

Pytanie:

"Czy na umowie kupna - sprzedaży samochodu powinien być spisany właściciel i współwłaściciel pojazdu (np. mąż i żona)? Czy w przypadku zakupu pojazdu przez małżonków powinni oni też być razem na umowie, czy wystarczy tylko jedno z nich?"

Odpowiedź prawnika: Kupno i sprzedaż samochodu przez małżonków

Jeżeli samochód jest przedmiotem współwłasności majątkowej małżeńskiej, to wystarczy, by na umowie był podpis jednego ze współmałżonków. Co do zasady bowiem każdy ze współmałżonków może samodzielnie zarządzać majątkiem wspólnym. Nie trzeba uzyskiwać zgody drugiego współmałżonka (jest ona potrzebna w określonych przypadkach, ale sprzedaż samochodu do nich nie należy).

Ze względów praktycznych, ułatwiających, przykładowo,  wykazanie że samochód wszedł do majątku wspólnego, należy umieścić na umowie podpisy obu małżonków. Należy również unikać podpisywania umowy jedynie przez małżonka, którego nazwisko nie widnieje w dowodzie rejestracyjnym samochodu ze względu na trudności z rejestracją samochodu przez nabywcę.

Pamiętać też należy, że jeden z małżonków może się sprzeciwić sprzedaży samochodu przez drugiego. Czynność taka będzie wtedy nieważna. Dlatego warto - ze strony kupującego - zabezpieczyć się podpisami na umowie obu małżonków sprzedających pojazd, dla celów dowodowych. 

Jeżeli chodzi o zakup, to rzecz nabyta w trakcie trwania małżeństwa przez jednego z małżonków wchodzi do majątku wspólnego. Nie ma więc konieczności, by małżonkowie nabyli rzecz razem. Oczywiście jeśli małżonkowie zawarli małżeńską umowę majątkową (tzw. intercyzę), w której ustanowili rozdzielność majątkową, to rzecz nabyta przez jednego z małżonków wchodzi w skład majątku odrębnego małżonka. Rozdzielność majątkowa nie stoi na przeszkodzie wspólnego nabycia samochodu, który stanie się wtedy przedmiotem współwłasności między małżonkami.


Michał Włodarczyk

Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • magda 2013-06-27 13:12:56

    Witam mam mały problem. Ponieważ razem z Moim BYŁYM chłopakiem kupowaliśmy auto dla mnie, ja zapłaciłam za samochód ale on został właścicielem tego samochodu, a ja współwłaścicielem. Po czasie "sprzedałam" mu samochód tylko ze nie dostałam pieniędzy ponieważ była umowa słowna "jeśli będzie miał pieniądze za sprzedasz swojego auta, to mi odda za to moje auto" do dzisiaj nie mam auta ani pieniędzy a on jeździ tym moim samochodem. Nie wiem czy mam jakieś prawa, jak mogę odzyskać pieniądze?? niech mi ktoś pomoże!!


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika