Członkostwo w spółdzielni a zameldowanie

Pytanie:

"Mieszkam z mężem w mieszkaniu spółdzielczym, lokatorskim. Oboje jesteśmy członkami spółdzielni i oboje jesteśmy zameldowani na stałe. Mój mąż czasowo przebywa w mieszkaniu, jesteśmy w zasadzie w separacji (choć nie orzeczonej prawnie). Mąż zadeklarował iż wymelduje się z mieszkania dobrowolnie (za to abym zgodziła się podpisać mu kredyt). W urzędzie miejskim, w wydziale meldunkowym dowiedziałam się iż kiedy zrzeknie się członkostwa spółdzielni, wtedy ja będę jedynym członkiem i wówczas nie będzie mógł zameldować się powtórnie bez mojej zgody. Inaczej może to zrobić w każdej chwili. Chciałam się dowiedzieć czy jeśli raz zrzeknie się członkostwa w spółdzielni to czy może powtórnie je wykupić? W mojej spółdzielni uzyskałam sprzeczną informację - powiedziano mi, że nawet jeśli zrzeknie się członkostwa to i tak może zameldować się bez mojej zgody. Najważniejsze dla mnie jest, aby po wymeldowaniu nie mógł zrobić tego powtórnie bez mojej zgody. W jaki sposób mogę się przed tym zabezpieczyć? Czy umowa u notariuszem byłaby takim zabezpieczeniem?"

Odpowiedź prawnika: Członkostwo w spółdzielni a zameldowanie

Spółdzielnia mieszkaniowa nie może odmówić przyjęcia w poczet członków spółdzielni małżonka członka, jeżeli choćby jednemu z nich przysługiwało w tej spółdzielni spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego albo prawo odrębnej własności lokalu. Tak więc, jeżeli członkiem spółdzielni nadal pozostaje Pani, i formalnie nadal pozostają Państwo małżeństwem, spółdzielnia nie może odmówić Pani małżonkowi przyjęcia w poczet członków spółdzielni, jeżeli po zrzeczeniu się członkostwa wyrazi taką chęć. W zakresie obowiązków meldunkowych, obecnie ustawa o ewidencji ludności nie nakłada obowiązku potwierdzenia uprawnienia do przebywania w lokalu (pomieszczeniu), w którym ma nastąpić zameldowanie. Obecnie osoba składająca wniosek meldunkowy nie ma obowiązku przedkładania zgody właściciela na dokonanie zameldowania w danym lokalu. Tak więc Pani małżonek będzie mógł zameldować się w lokalu bez konieczności uzyskiwania Pani zgody. Przepisy prawa meldunkowego nie przewidują możliwości uczynienia przez właściciela lokalu lub inną osobę skutecznego zastrzeżenia, że dana osoba nie może zostać w jej lokalu zameldowana. Wydaje się, iż możliwe jest zawarcie umowy, na podstawie której osoba zobowiąże się, iż nie będzie starała się dokonać zameldowania w określonym lokalu. Zawarcie takiej umowy nie będzie jednak wiązało organów meldunkowych, które w razie wniesienia odpowiedniego wniosku i tak będą zobowiązane meldunku dokonać.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika