Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

  • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

  • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)


Data doręczenia decyzji administracyjnej

Pytanie: W październiku br użytkownicy sąsiednich działek otrzymali wypowiedzenia wysokości dotychczasowej opłaty za wieczyste użytkowanie gruntu. Ponieważ do mnie to wypowiedzenie nie dotarło, skontaktowałam się z urzędem miasta. Dowiedziałam się, że urzędnicy wysłali pismo na stary adres siedziby spółki, pomimo, że w deklaracjach na podatek od nieruchomości był zamieszczany od roku nowy adres siedziby. Urząd pocztowy zwrócił pismo nieodebrane. Poprosiłam Panią z urzędu miasta o przefaksowanie wydanej decyzji i otrzymałam ją faksem w tym samym dniu tj. 4 listopada br. Tydzień później 13 listopada otrzymałam list polecony (poprawnie zaadresowany) z w/w decyzją nadany przez urząd 5 listopada. Czy otrzymanie faksu z potwierdzeniem telefonicznym o zapoznaniu się z jego treścią, może być traktowany jako data doręczenia decyzji? Z jaką datą pismo zostało doręczone? Kiedy upływa termin do wniesienia odwołania?

Odpowiedź specjalisty e-prawnik.pl - ZADAJ PYTANIE:

Zgodnie z art. 39[1] kodeksu postępowania administracyjnego doręczenie może nastąpić za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu przepisów o świadczeniu usług drogą elektroniczną, jeżeli strona:

  1. wystąpiła do organu administracji publicznej o doręczenie albo

  2. wyraziła zgodę na doręczenie jej pism za pomocą tych środków.

Zgodnie z art. 109 kpa decyzję doręcza się stronom na piśmie, a jedynie w wyjątkowych decyzja może być stronom ogłoszona ustnie. Te wyjątkowe przypadki określa art. 14 § 2 kodeksu postępowania administracyjnego. Zgodnie z nim sprawy mogą być załatwiane ustnie, gdy przemawia za tym interes strony, a przepis prawny nie stoi temu na przeszkodzie. Treść oraz istotne motywy takiego załatwienia powinny być utrwalone w aktach w formie protokołu lub podpisanej przez stronę adnotacji.

Naszym zdaniem nie ma więc podstaw do ogłoszenia decyzji ustnie, natomiast w przepisach nie ma podstaw dla doręczenia decyzji administracyjnej faksem. Prawidłowe doręczenie decyzji nastąpiło z dniem odebrania przesyłki pocztowej zawierającej decyzje administracyjna na piśmie. Od tego dnia biegnie termin na wniesienie odwołania od decyzji. Termin odwołania się od decyzji wynosi 14 dni od dnia doręczenia decyzji stronie.

Autor:
Michał Włodarczyk,
Pomaga w sprawach pracowniczych. Specjalista od ubezpieczeń społecznych. Doradza także w sprawach szeroko pojętego prawa cywilnego. Zobacz więcej »

Czy ten artykuł wyjaśnił wszystkie poszukiwane przez Ciebie informacje prawne?

TAK NIE

 

Komentarze: Data doręczenia decyzji administracyjnej

  • Marek 2018-04-03 13:42:19

    Re: Data doręczenia decyzji administracyjnej

    Tak termin dowołania do decyzji administracyjnej wynosi 14 dni od dnia doręczenia, ale wydaje mi się, że licząc od dnia następnego po doręczeniu ( 14 dni - pełne doby ! ) np. decyzję otrzymałem 10 kwietnia br. to 14 dni liczę od 11 kwietnia to ostatni dzień na odwołanie przypada na 24 kwietnia Czy tak?


Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Opinie naszych klientów

  • Anna

    ocena usługi:

    Szybko i sprawnie, a opinia napisana w sposób jasny i klarowny.
  • Marek Mikulski

    ocena usługi:

    jestem ogólnie bardzo zadowolony - zwłaszcza z wszechstronnej odpowiedzi, wobec czego bardzo dziękuję
  • Grzes

    ocena usługi:

    Fachowo, terminowo,profesjonalnie, polecam.
  • Jolanta

    ocena usługi:

  • Dorota

    ocena usługi:

    Dziękuję bardzo. Wszystko rzetelnie, a co najważniejsze komentarz w przystępnej formie. Następnym razem tylko e-prawnik.
  • Mirosław

    ocena usługi:

  • Jozef

    ocena usługi:

  • Mirosław

    ocena usługi:

  • Beata Jaroslawska

    ocena usługi:

    Profesjonalizm i fachowość, odpowiedz błyskawiczna, bardzo polecam Z poważaniem
  • Anna

    ocena usługi:

    Bardzo fachowa pomoc. Kontakt idealny. Polecam
  • Zbigniew

    ocena usługi:

    Opinia wydana terminowo, z wnioskami prawnymi podanymi w sposób jasny nawet dla nieprawników. Spełnia założenia przyjęte przeze mnie przy występowaniu z zapytaniem o jej wydanie.
  • Ryszard

    ocena usługi:

    Dziękuję! Opinia jest jasna i zadowalająca w treści. Polecam innym. Z powazaniem
  • Marta

    ocena usługi:

    Doskonały serwis i jakość usług. Otrzymałam niezwykle dogłębną i pomocną poradę prawną oraz odpowiedź na moje dodatkowe, powiązane pytanie. Polecam wszystkim, którzy potrzebują porady prawnika.
  • teti50

    ocena usługi:

    Polecam wszystkim potrzebujacym pomocy prawnej. Bardzo szybko otrzymalam odpowiedz na zadane pytanie.
  • Renata

    ocena usługi:

    Opinia przygotowana szybko, profesjonalnie, zrozumiale. POLECAM.
  • Zdzisława

    ocena usługi:

    Dziękuję za bardzo profesjonalną usługę prawną i wyczerpującą w pełni moje pytanie.Będę polecała napewno znajomym . Sama także skorzystam jeszcze z Państwa porad.
  • Paweł

    ocena usługi:





Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane