Uzasadnienie wyroku WSA

Pytanie:

"Wojewódzki Sąd Administracyjny uwzględnił moją skargę i uchylił decyzję wojewody utrzymującą decyzję starosty o odmowie wznowienia na wniosek strony postępowania o pozwolenie na budowę. W ustnym, bardzo obszernym uzasadnieniu wyroku padły stwierdzenia wskazujące na to, że sąd, rozpatrując kwestie administracyjne, zwrócił uwagę na rażące uchybienia w rozpoznaniu merytorycznym sprawy (chodzi m.in. o sfałszowanie map). Po wydaniu wyroku sąd przygotowuje z urzędu uzasadnienie. Jednak z wypowiedzi sędziny zrozumiałem, że uzasadnienie to będzie bardziej szczegółowe, jeśli o uzasadnienie wystąpi strona. Bardzo zależy mi na tym, aby mieć w rękach takie szczegółowe uzasadnienie, ponieważ spodziewam się różnych wybiegów Urzędu Wojewódzkiego, który zapewne złoży skargę kasacyjną. Zapewne Urząd Wojewódzki wystąpi jako strona o uzasadnienie i takie uzasadnienie otrzyma tylko urząd - bo tak mówią przepisy. Czy mogę wystąpić o udostępnienie mi uzasadnienia przygotowanego na wniosek strony przeciwnej w celu zapoznania się z jego treścią? Czy jeśli o uzasadnienie wystąpi strona przeciwna i ja, to te dwa uzasadnienia powinny być identyczne, czy też mogą się między sobą różnić i każda ze stron dostanie to, co się jej należy? Czy jeśli o uzasadnienie wystąpi strona przeciwna, to ona dostanie uzasadnienie "rozbudowane", a ja uzasadnienie "z urzędu", czy też ja niczego nie dostanę?"

Odpowiedź prawnika: Uzasadnienie wyroku WSA

Zgodnie z treścią art. 141 Ustawy - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, uzasadnienie wyroku sporządza się z urzędu w terminie czternastu dni od dnia ogłoszenia wyroku albo podpisania sentencji wyroku wydanego na posiedzeniu niejawnym. Wyłom od tej reguły dotyczy jedynie sytuacji, gdy skargę oddalono - wówczas sąd sporządzi uzasadnienie tylko po otrzymaniu stosownego wniosku od strony zgłoszonego w terminie siedmiu dni od dnia ogłoszenia wyroku albo doręczenia odpisu sentencji wyroku. W przypadku opisanym w pytaniu mamy jednak do czynienia z sytuacją, gdy WSA winien sporządzić z urzędu pisemne uzasadnienie wyroku uwzględniającego skargę strony oraz doręczyć obu stronom odpis wyroku wraz z pisemnym uzasadnieniem. Nie istnieje więc konieczność, aby występował Pan z prośbą o możliwość zapoznania się z treścią wyroku i jego uzasadnienia, bowiem otrzyma Pan go do domu. W przypadku drugiej strony - wojewody - nie ma również potrzeby, aby występowała ona z wnioskiem sporządzenie uzasadnienia. Tylko w przypadku, gdy uzasadnienie sporządza się na wniosek, odpis wyroku z uzasadnieniem doręcza się tylko tej stronie, która złożyła wniosek. Uzasadnienie jest takie samo dla każdej ze stron.

Uzasadnienie wyroku powinno zawierać zwięzłe przedstawienie stanu sprawy, zarzutów podniesionych w skardze, stanowisk pozostałych stron, podstawę prawną rozstrzygnięcia oraz jej wyjaśnienie. Jeżeli w wyniku uwzględnienia skargi sprawa ma być ponownie rozpatrzona przez organ administracji, uzasadnienie powinno ponadto zawierać wskazania co do dalszego postępowania.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika