Obywatelstwo polskie a podwójne obywatelstwo

Pytanie:

"Jestem obywatelem Rosji. Posiadam kartę stałego pobytu od 3 lat. Zamierzam starać się o uzyskanie obywatelstwa polskiego, bardzo mi zależy na zostawieniu obywatelstwa rosyjskiego. Czy jest taka możliwość? Wiem, że konwencja między Rosją a Polską o niemożliwości posiadania podwójnego straciła ważność."

Odpowiedź prawnika: Obywatelstwo polskie a podwójne obywatelstwo

Ustawa o obywatelstwie polskim stanowi, iż cudzoziemcowi można na jego wniosek nadać obywatelstwo polskie, jeżeli zamieszkuje w Polsce na podstawie zezwolenia na osiedlenie się, co najmniej pięć lat. Możliwe jest - w przypadkach szczególnie uzasadnionych - nadanie cudzoziemcowi na jego wniosek obywatelstwa polskiego, chociażby nie zamieszkiwał w Polsce na podstawie zezwolenia na osiedlenie się pięciu lat. Proszę jednak pamiętać, iż nadanie obywatelstwa polskiego może być uzależnione od złożenia dowodu utraty lub zwolnienia z obywatelstwa obcego. Nie jest to obowiązek bezwzględny, ale może zostać narzucony w jakimś konkretnym przypadku. Zakładamy, iż w pytaniu chodzi o Konwencję między rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a rządem Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich w sprawie zapobiegania powstawaniu przypadków podwójnego obywatelstwa, która została podpisana w Warszawie dnia 31 marca 1965 r. Konwencja ta obowiązuje nadal. Większość jej postanowień dotyczy jednak dzieci pochodzących z małżeństw obywateli Polski i Rosji. Nie wyłącza ona jednak możliwości posiadania podwójnego obywatelstwa. Podobnie jak w przypadku postanowień Konwencji między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej i Rządem Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich w sprawie uregulowania obywatelstwa osób o podwójnym obywatelstwie, podpisanej w Warszawie dnia 21 stycznia 1958 r. Jednak także postanowienia tej konwencji nie wyłączają możliwości posiadania podwójnego obywatelstwa.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Regis 2020-07-12 16:42:34

    28 lipca 2004 r. weszła w życie podpisana pomiędzy Polską a Rosyią umowa pozwalająca obywatelom tych krajow posiadać podwójne obywatelstwo. Wcześniej na podstawie konwencji zapobiegającej podwójnemu obywatelstwu zawartej pomiędzy PRL i ZSRR z 1965r. obywatele tych krajów nie mogli posiadać drugiego obywatelstwa. Po uzyskaniu pozytywnie rozpatrzonej decyzji od władz Polskich, osoba ubiegająca sie o obywatelstwo Polskie NIE MA obowiązku zrzeczenia się obywatelstwa Rosyjskiego.

  • mmm 2019-03-08 17:06:46

    Dzień dobry, chciałam zapytać o podwójne obywatelstwo w przypadku małżeństwa. Wiem, że Rosja często każe zrzec się rosyjskiego w przypadku nabycia np. polskiego (nie wiem, czy w przypadku małżeństwa też), a w Polsce jest tak samo? Jeśli wyjdę za mąż za Rosjanina (ma pradziadka Polaka, więc jakieś minimalne pokrewieństwo z Polską jest), to czy może uzyskać obywatelstwo polskie nie tracąc rosyjskiego? Jest to wszak trochę inna droga niż osoba totalnie obca krajowi, np. ktoś, kto przyjechał by studiować, ale nie zakłada tu rodziny.

  • Helmut von Janusc 2016-10-16 11:31:20

    posiadam dwa obywatelstwa RP i D. Posiadam podwojne prawa jazdy od 25 lat. Niemcy mieli chrapke na moja wlasnosc tj. polskie prawo jazdy - nic z tego moga sie wypchac. Jak przebywam w Ojczyznie, gdzie posiadam lokal wlasnosciowy, posluguje sie wylacznie polskimi dokumentami. Jak wracam do Vaterlandu, posluguje sie wylacznie niemieckimi dokumentami. Jest to na tyle wygodne, poniewaz przypadkowe odebranie niemieckiego dokumentu za ciezkie zlamanie przepisow w ruchu drogowym, skutkowaloby moja emigracja do Polski na czas nieokreslony - dalej jako obywatel niemiecki, mialbym prawo do zasilku socjalnego w miejscu zamieszkania (Bank itp.) Konkludujac, dobrze miec komplet dokumentow dwoch "zaprzyjaznionych" krajow.....

  • EMI 2015-09-07 13:17:47

    Dzień dobry Mam obywatelstwo amerykańskie .Moi dziadkowie pochodzili z Polski . Dziadek urodził się w Warszawie , babcia na kresach w Słucku . Niestety nie mam żadnych potwerdzonych dokumentów na tą okoliczność , nie mniej jednak w Polsce mieszka wiekszość rodziny mojej matki . W jaki sposób mogę się ubiegać o podwójne obywatelstwo ?

  • mjc 2014-09-06 18:37:01

    STARY, NIE WSTYDŻ SIĘ, ŻE NIE ZNASZ TEJ USTAWY, wysil się głupku podaj o co cię, ciecia pytają ! Albo zniknij z tej strony! Nie kompromituj innych. /To tak w ramach zwalczania nonszalandzkich kretynów/

  • Jan 2012-09-29 22:00:55

    "wtedy istnieje wyjątek (ustawa 82)" Mógłbyś podać o jaką konkretnie ustawę chodzi?

  • Sławek 2012-01-19 15:12:12

    Jeszcze inną kwestią jest to w jaki sposób nabyło się prawo na osiedlenie się w polsce.Jeżeli w zwykły sposób po długim zamieszkaniu,studia,praca etc. i nie ma się polskigo pochodzenia to niestety będzie trzeba dostarczyć dowód zrzeszenia się obcego obywatelstwa. Ale jeżeli kartę pobytu na osiedlenie się dostało na zasadzie repatriacji lub polskich korzeni to wtedy istnieje wyjątek (ustawa 82) o tym że prezydent w drodze wyjątku nie wymaga zrzeszenia się obywatelstwa obcego w celu nadania polskiego.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika