Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

  • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

  • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)


Okazanie dokumentów policjantowi

Pytanie: W czasie kontroli drogowej policjant okazuje w sposób czytelny dokumenty, natomiast nie daje ich do ręki celem sprawdzenia. Kontrolowany natomiast musi przekazać dokumenty policjantowi. Moim zdaniem jest różnica pomiędzy okazaniem a przekazaniem dokumentów. Kodeks drogowy tego nie precyzuje. Jakie przepisy to regulują szczegółowo? Czy istnieje przepis mówiący, ze dokumenty należy dać policji, a policjant tylko pokazuje z pewnej odległości?

Odpowiedź specjalisty e-prawnik.pl - ZADAJ PYTANIE:

Powyższe kwestie są uregulowane w Ustawie o policji.

Zgodnie z ustawą, policja wykonuje odpowiednie czynności w celu rozpoznawania, zapobiegania oraz wykrywania przestępstw i wykroczeń. Na podstawie art. 15 ustawy, przy wykonywaniu wyżej wymienionych czynności, policji przysługuje prawo legitymowania osób w celu ustalenia ich tożsamości. Uprawnienie to należy rozumieć jako możliwość wzięcia do ręki dokumentu.

Ustawa przewiduje, w art. 61, w określonych sytuacjach, obowiązek okazania przez funkcjonariusza legitymacji, w taki sposób, aby zainteresowana osoba miała możliwość odczytać i zanotować numer i organ który wydał legitymację, oraz nazwisko policjanta. Jest to jednak tylko obowiązek okazania, a jego wykonanie nie obliguje do przekazania dokumentu zainteresowanej osobie.

Czy ten artykuł wyjaśnił wszystkie poszukiwane przez Ciebie informacje prawne?

TAK NIE

 

Komentarze: Okazanie dokumentów policjantowi

  • Tomasz 2018-04-04 21:05:37

    Re: Okazanie dokumentów policjantowi

    Skoro przepis prawa nie precyzuje sposobu okazania a prawo jest takie samo dla WSZYSTKICH to wedle mego mniemania wystarczającym jest bym w sposób czytelny OKAZAŁ dokumenty np. dowód osobisty. Interpretacja że policjant ma większe prawa ode mnie mimo iż nie jest to zdefiniowane w odpowiednich przepisach jest jak dla mnie niewystarczająca.

  • Rafał 2018-01-06 20:14:19

    Re: Okazanie dokumentów policjantowi

    Czyli nie ma odpowwiedzi/ Skoro policjant okzauje legitymacje i nie przekazuje do ręki kierowcy , tk samo ja powinienem tylko okazać prawko i tyle

  • columbo 2017-08-06 10:41:41

    Re: Okazanie dokumentów policjantowi

    konkretnie......konkretnie to że możesz mu dać do ręki ....niekoniecznie dokument :) Nie ma przepisu mówiącego że masz WRĘCZYĆ swój dokument Policjantowi. Wyjaśnienie w artykule to typowe -musisz dać bo musisz albo musisz dać do reki bo miś uszatek ma uszka a pinokio nosek :)

  • m@rio 2017-06-22 12:49:31

    Re: Okazanie dokumentów policjantowi

    "[...] Uprawnienie to należy rozumieć jako możliwość wzięcia do ręki dokumentu." Chcialbym zapytac na jakiej podstawie powyzsze uprawnienie nalezy rozumiec w ten sposob? ..konkretnie, jaki przepis?


Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Opinie naszych klientów

  • Anna

    ocena usługi:

    Szybko i sprawnie, a opinia napisana w sposób jasny i klarowny.
  • Marek Mikulski

    ocena usługi:

    jestem ogólnie bardzo zadowolony - zwłaszcza z wszechstronnej odpowiedzi, wobec czego bardzo dziękuję
  • Grzes

    ocena usługi:

    Fachowo, terminowo,profesjonalnie, polecam.
  • Jolanta

    ocena usługi:

  • Dorota

    ocena usługi:

    Dziękuję bardzo. Wszystko rzetelnie, a co najważniejsze komentarz w przystępnej formie. Następnym razem tylko e-prawnik.
  • Mirosław

    ocena usługi:

  • Jozef

    ocena usługi:

  • Mirosław

    ocena usługi:

  • Beata Jaroslawska

    ocena usługi:

    Profesjonalizm i fachowość, odpowiedz błyskawiczna, bardzo polecam Z poważaniem
  • Anna

    ocena usługi:

    Bardzo fachowa pomoc. Kontakt idealny. Polecam
  • Zbigniew

    ocena usługi:

    Opinia wydana terminowo, z wnioskami prawnymi podanymi w sposób jasny nawet dla nieprawników. Spełnia założenia przyjęte przeze mnie przy występowaniu z zapytaniem o jej wydanie.
  • Ryszard

    ocena usługi:

    Dziękuję! Opinia jest jasna i zadowalająca w treści. Polecam innym. Z powazaniem
  • Marta

    ocena usługi:

    Doskonały serwis i jakość usług. Otrzymałam niezwykle dogłębną i pomocną poradę prawną oraz odpowiedź na moje dodatkowe, powiązane pytanie. Polecam wszystkim, którzy potrzebują porady prawnika.
  • teti50

    ocena usługi:

    Polecam wszystkim potrzebujacym pomocy prawnej. Bardzo szybko otrzymalam odpowiedz na zadane pytanie.
  • Renata

    ocena usługi:

    Opinia przygotowana szybko, profesjonalnie, zrozumiale. POLECAM.
  • Zdzisława

    ocena usługi:

    Dziękuję za bardzo profesjonalną usługę prawną i wyczerpującą w pełni moje pytanie.Będę polecała napewno znajomym . Sama także skorzystam jeszcze z Państwa porad.
  • Paweł

    ocena usługi:





Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane