Podział bez wyznaczania drogi

Pytanie:

"Była działka 8000m2, nie było planu przestrzennego zagospodarowania na terenie, na którym znajduje się działka, działka miała użytek R, klient sprzedający chciał sprzedać połowę działki. Geodeta na podstawie decyzji burmistrza miasta dokonał podziału na pięć nowych działek geodezyjnych (początek 2004) w oparciu o przepisy prawa cywilnego. Nie sprawdzając wcześniej czy ta pierwsza działka (8000m2) miała uregulowany prawnie dostęp do drogi publicznej. Czy geodeta mógł dokonać podziału nie ustalając dostępu do drogi publicznej? Przed podziałem nie nastąpiła zmiana przeznaczenia gruntów, burmistrz wydał decyzję umarzającą, gdyż decyzje administracyjne dotyczą gruntów w planach przeznaczone pod inne cele niż rolne i leśne. W chwili obecnej już kilka miesięcy po dokonanym podziale wszedł w życie plan przestrzennego zagospodarowania, w którym działki zostały przeznaczone pod budownictwo mieszkaniowe. Działka nie była przedmiotem współwłasności."

Odpowiedź prawnika: Podział bez wyznaczania drogi

Z przedstawionej sytuacji wynika, iż podział dotyczył działki przeznaczonej wtedy na cele rolne. Zastosowanie znajdą więc przepisy dotyczące podziału nieruchomości rolnej. Działka nie była przedmiotem współwłasności; podział, który miał miejsce był podziałem geodezyjnym. Nie nastąpił więc na podstawie przepisów kodeksu cywilnego  (podział w celu zniesienia współwłasności), lecz na podstawie przepisów administracyjnych. Obowiązek wyznaczenia drogi w ramach podziału nieruchomości wynika z przepisów ustawy o gospodarce nieruchomościami. Do podziału nieruchomości rolnej (i leśnej) ta ustawa ma zastosowanie tylko w ograniczonym zakresie. Informacje na ten temat zawiera odpowiedź Podział nieruchomości rolnej. Z treści pytania wynika, że nie miały miejsca szczególne okoliczności uzasadniające zastosowanie przepisów o gospodarce nieruchomościami, dlatego geodeta nie miał obowiązku wyznaczania dostępu do drogi w ramach powyższego podziału. Jeżeli obecnie konieczne jest zorganizowanie dojazdu do działek, w szczególności, że  zostały one przeznaczone pod zabudowę, możliwe jest ustanowienie służebności drogi koniecznej na działkach sąsiednich.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika