Samozatrudnienie daje prawo do zasiłku dla bezrobotnych?

Pytanie:

"Skorzystałem z dotacji PUP i otworzyłem działalność gospodarczą. Prowadziłem tę jednoosobową działalność ponad rok, korzystając z obniżonych składek na ZUS. Czy po tym okresie ok. 13-miesięcznym, po zakończeniu działalności gospodarczej dostanę zasiłek dla bezrobotnych?"

Odpowiedź prawnika: Samozatrudnienie daje prawo do zasiłku dla bezrobotnych?

Stosowne przepisy ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy przewidują, że - w przypadku osoby, która prowadziła pozarolniczą działalność gospodarczą - prawo do zasiłku przysługuje bezrobotnemu za każdy dzień kalendarzowy po upływie 7 dni od dnia zarejestrowania się we właściwym powiatowym urzędzie pracy, jeżeli nie ma dla niego propozycji odpowiedniej pracy, propozycji szkolenia, stażu, przygotowania zawodowego w miejscu pracy, prac interwencyjnych lub robót publicznych oraz w okresie 18 miesięcy poprzedzających dzień zarejestrowania, łącznie przez okres co najmniej 365 dni opłacał składki na ubezpieczenia społeczne z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności lub współpracy, przy czym podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i Fundusz Pracy stanowiła kwota wynosząca co najmniej minimalne wynagrodzenie za pracę.

 Z powyższego wynika zatem, że jeżeli osoba zarejestrowana we właściwym urzędzie pracy prowadziła pozarolniczą działalność gospodarczą i opłacała składki na ubezpieczenie społeczne od obniżonej podstawy, mniejszej od co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę (a tak było w przypadku opisanym w pytaniu), nie przysługuje jej prawo do zasiłku dla bezrobotnych.

 


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika