Zarobkowy przewóz osób samochodem osobowym

Pytanie:

"Czy przepisy ustawy o transporcie drogowym mają zastosowanie w odniesieniu do samochodów osobowych, którymi wykonuje się zarobkowy przewóz rzeczy? "

Odpowiedź prawnika: Zarobkowy przewóz osób samochodem osobowym

Dokonując zarobkowego przewozu rzeczy, niewątpliwie wykonuje się transport drogowy rzeczy. W tym miejscu przywołamy orzecznictwo sądowe. Słusznie zauważono w wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 17 marca 2006 r. (IV SA/Wr 95/2005), że: „Zgodnie z dyspozycją art. 3 pkt 2, przepisów ustawy nie stosuje się do przewozu drogowego wykonywanego pojazdami samochodowymi lub zespołami pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony w transporcie drogowym rzeczy oraz niezarobkowym przewozie drogowym rzeczy. Przepis ten zawiera wyłączenie przedmiotowe wskazując, do jakiego rodzaju spraw nie stosuje się przepisów ustawy o transporcie drogowym”. Kwestię te poruszano również w piśmie Ministerstwa Finansów - Podsekretarza Stanu z dnia 12 września 2002 r. (PP2-813-696/02/AKO/1116): „Stosownie do postanowień art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (Dz. U. 2001 r. Nr 125 poz. 1371 ze zm.) podjęcie i zarobkowe wykonywanie transportu drogowego wymaga uzyskania odpowiedniej licencji na wykonywanie transportu drogowego. W myśl natomiast art. 3 pkt 2 ww. ustawy o transporcie drogowym, przepisów ustawy nie stosuje się do przewozu drogowego wykonywanego pojazdami samochodowymi o dopuszczalnej masie całkowitej nie przekraczającej 3,5 t. Oznacza to, że w przypadku przewozów dokonywanych samochodami o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 t, przewoźnik powinien spełniać wymogi określone ww. ustawą o transporcie drogowym. Natomiast przedsiębiorcy wykonujący takie przewozy pojazdami o dopuszczalnej masie całkowitej nie przekraczającej 3,5 t, są uprawnieni do wykonywania takich przewozów bez obowiązku posiadania licencji”.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika